Reklama

Kraj

IMGW ostrzega: gwałtowne wzrosty stanów wody na południu kraju

Agnieszka Ziemska / PAP
Dodano: 17.05.2023
74183_17m2
Share
Udostępnij
Na południu kraju po intensywnych opadach deszczu mogą wzrosnąć stany wody, miejscami gwałtownie – ostrzega w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty hydrologiczne obowiązują na terenie pięciu województw: opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Na terenie województw opolskiego, śląskiego i małopolskiego ostrzeżenia mają drugi stopień. Dotyczą wezbrań wód, które mogą doprowadzić do przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych.

W województwach świętokrzyskim i podkarpackim alerty mają najniższy, pierwszy stopień. IMGW ostrzega tam przed gwałtownym wzrostem stanów wody. Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze.

Powodem wzrostu stanu wody są intensywne opady deszczu. Związane z nimi alerty meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia obowiązują na południu i na wschodzie kraju. Drugi stopień obejmuje południe województw małopolskiego i śląskiego oraz zachód województwa podkarpackiego, gdzie miejscami może spaść do 60 mm deszczu.

W środę deszcz nie będzie padać tylko na północnym zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze Polski, jak powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik, do końca dnia pozostanie pochmurnie i deszczowo. Miejscami możliwe burze z gradem. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy