Reklama

Kraj

Premier: Prawdopodobnie w czerwcu projekt 800 Plus trafi do konsultacji społecznych. Potem będzie przyjęty przez rząd

Katarzyna Herbut / PAP
Dodano: 17.05.2023
74180_17m5
Share
Udostępnij

Prawdopodobnie w czerwcu projekt ustawy wprowadzający 800 Plus będzie poddany konsultacjom społecznym, a następnie będzie przyjęty przez rząd – powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Podczas weekendowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości prezes Jarosław Kaczyński ogłosił, że od przyszłego roku świadczenie wychowawcze “500 Plus” zostanie podniesione do 800 zł.

“Prawdopodobnie w czerwcu będzie okres konsultacji społecznych (projektu wprowadzającego świadczenie 800 Plus-PAP), następnie przyjęcie na rządzie, a potem wszystko musi się przecież znaleźć w budżecie na przyszły rok” – poinformował w środę szef rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów.

Zgodnie z zapowiedziami wyższe świadczenie ma trafić do rodziców od 1 stycznia 2024 r. Premier podkreślił, że wówczas inflacja powinna spadać.

“Program 800+ wdrażamy wtedy, kiedy inflacja będzie w mocnym trendzie spadającym. Coraz więcej analiz wskazuje, że inflacja będzie jednocyfrowa już pod koniec tego roku. Może nawet w listopadzie” – poinformował.

W poniedziałek przewodniczący PO Donald Tusk zaproponował, aby przyjąć decyzję o waloryzacji 500 plus przed wyborami – tak, żeby “stała się ona faktem w Dniu Dziecka, 1 czerwca, a nie na Sylwestra 2024”. W środę klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Przewiduje on waloryzację świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca br.

“Wiadomo, że słynny oszust z Platformy wszystko może powiedzieć. Wcześniej sobie kpił, gdzie są te pieniądze zakopane” – powiedział z kolei premier. “My pokazujemy realny harmonogram” – dodał Morawiecki podczas środowej konferencji.

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot pytany w środę w TVP1, czy prezydent podpisałby ustawę waloryzującą 500 plus do 800 złotych, powiedział, że prezydent nigdy nie miał problemu, żeby podpisywać ustawy, które są korzystne dla polskiego społeczeństwa i polskich rodzin.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy