Reklama

Kraj

Szef MON: chcesz pokoju, szykuj się do wojny – to jest nasz drogowskaz

Katarzyna Lechowicz-Dyl, Rafał Białkowski/PAP
Dodano: 14.05.2023
74041_45295368_45295345
Share
Udostępnij
Chcesz pokoju, szykuj się do wojny. To jest nasz drogowskaz. Chcemy pokoju, dlatego wzmacniamy polskie wojsko, by odstraszyć agresora – powiedział w niedzielę w Warszawie wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Szef MON uczestniczy w debacie zorganizowanej w ramach konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości”.
 
"Jest taka sentencja łacińska: Si vis pacem, para bellum – chcesz pokoju, szykuj się do wojny. To jest nasz drogowskaz. My chcemy pokoju, dlatego wzmacniamy wojsko polskie, dlatego staramy się stworzyć tak silne wojsko, żeby odstraszyć agresora, by ten nie odważył się napaść na naszą ojczyznę" – powiedział minister.
 
Ta formuła, jak kontynuował, jest też obecna w Sojuszu Północnoatlantyckim. "To jest polityka obrony i odstraszania" – zaznaczył.
 
Dodał, że sytuacja jest groźna i nikt nie ma, co do tego wątpliwości. "Więcej, nasze środowisko polityczne nie miało wątpliwości od wielu, wielu lat” – zaznaczył, przywołując prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który przestrzegał przed odbudową rosyjskiego imperium.
 
"Wtedy niestety Polską rządziła koalicja PO-PSL. (…) Oni likwidowali jednostki wojska polskiego. Przez osiem lat rządów koalicji PO-PSL ponad 600 jednostek organizacyjnych wojska polskiego zostało rozwiązanych. (…) Oni otworzyli Bramę Brzeską" – powiedział Błaszczak. "A my zamykamy Bramę Brzeską. (…)To miejsce kluczowe dla naszego bezpieczeństwa" – dodał.
 
Minister akcentował, że wojsko jest dozbrajane w bardzo nowoczesny sprzęt m.in. czołgi Abrams. Wskazał też, że Stany Zjednoczone udostępnią Polsce śmigłowce Apache do czasu, kiedy ta otrzyma zakupione przez siebie maszyny. Polska w ubiegłym roku wyraziła chęć zakupu 96 śmigłowców AH-64 Apache, jednak data ewentualnych dostaw nie jest jeszcze znana. USA mają udostępnić polskiej armii osiem maszyn.
 
"To jest najlepsze połączenie. Abramsy z Apache’ami stanowią zaporę nie do przebicia. Ciężkie czołgi plus śmigłowce uderzeniowe, zorganizowane wojsko na wzór amerykański, na wzór najsilniejszej armii na świecie, dają gwarancje bezpieczeństwa" – ocenił minister.
 
Zaznaczył, że skala zamówień dla polskiego wojska jest największa w historii. "Nigdy wcześniej tyle broni nie kupowano dla wojska polskiego, to zasługa konsekwentnej polityki Prawa i Sprawiedliwości" – powiedział Błaszczak.
 
Ocenił, że "jeśli naród powierzy PiS władzę na kolejną kadencję, to Polska w ciągu dwóch lat będzie miała najsilniejszą armię lądową w Europie".
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy