Reklama

Kraj

Policja podsumowała cztery dni majówki: 15 ofiar śmiertelnych, 256 rannych i ponad 1,2 tys. nietrzeźwych kierowców

Marcin Chomiuk / PAP
Dodano: 02.05.2023
73689_2maj2
Share
Udostępnij
Od piątku do poniedziałku policjanci odnotowali 214 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób, a 256 zostało rannych; zatrzymano 1214 nietrzeźwych kierujących – powiedział we wtorek PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP przypomniał we wtorek, że na drogach trwają policyjne działania "Bezpieczny majowy weekend". "Przez cztery dni majówki (28.04 – 01.05) odnotowaliśmy 214 wypadków, w których zginęło 15 osób, a 256 zostało rannych. Policjanci zatrzymali już 1214 nietrzeźwych kierujących" – przekazał. Przypomniał, że zeszłoroczna majówka to 348 wypadków drogowych, w których zginęły 33 osoby, a 389 osób zostało rannych; policjanci zatrzymali 1821 nietrzeźwych kierujących.

"Proszę wszystkich o szczególną uwagę na drogach. Natężenie ruchu w różnych rejonach kraju jest dość duże, to zarówno wyjazdy jak i przemieszczanie się pomiędzy różnymi miejscowościami, ale także powroty w różnych terminach. To także bardzo wielu niechronionych uczestników na drogach, nie tylko pieszych, ale także takich użytkowników dróg jak motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów" – powiedział.

Poinformował, że w ostatnie dwa dni policjanci odnotowali trzy ofiary śmiertelne wśród motocyklistów. "Wedle wstępnych przyczyn tych zdarzeń sprawcami wypadków byli kierowcy samochodów osobowych" – zaznaczył.

Policjant zaapelował o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i nie wsiadanie za kierownicę po alkoholu. Zapewnił, że policjantów na drogach na pewno nie zabraknie. "Są to nie tylko policjanci, których widać, ale także policyjne grupy SPEED" – powiedział. Dodał, że policjanci do kontroli ruchu wykorzystują także drony. "Zależy nam na tym, żeby te powroty były jak najbezpieczniejsze" – podkreślił.

Komenda Główna Policji informowała wcześniej, że w czasie długiego majowego weekendu każdego dnia na drogi wyjedzie średnio 4,5 tys. policjantów, w tym policjanci z grup SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie m.in. przekraczaniu dozwolonych prędkości.

Podczas majówki funkcjonariusze będą sprawdzają także stan trzeźwości kierujących oraz sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci. "Będą także reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych, rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów, motocyklistów" – mówił nadkom. Opas

Przypomniał, że 2 maja br. od godz. 18 do 22 oraz 3 maja br. od godz. 8 do 22, obowiązuje zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy