Reklama

Kraj

Wojciechowski: kryzys z ukraińskimi produktami rolnymi był nieuchronny

PAP
Dodano: 28.04.2023
73593_45179957_45179945
Share
Udostępnij
Kryzys ws. importu ukraińskich produktów rolnych był nieuchronny, bo jest efektem wojny – ocenił w piątek w Warszawie unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jak zaznaczył, UE zareagowała po sygnałach od państw, bo nie może działać prewencyjnie.
"Myślę, że kryzys był nieuchronny, bo jest efektem wojny" – powiedział komisarz na konferencji prasowej, dodając, że "UE nie może działać prewencyjnie". "Działania są możliwe tylko wtedy, gdy są potwierdzone poważne zakłócenia na rynku. Wolny rynek to fundamentalna zasada Unii Europejskiej, nieingerowanie w ten rynek dopóki się da to też zasada UE" – podkreślał Wojciechowski. Jak zaznaczył, pierwszy wniosek strony polskiej z grudnia 2022 r. potraktował poważnie.
 
"Zawsze sygnały z państw członkowskich są najważniejsze, i Komisja na nie reaguje" – zaznaczył komisarz.
 
Dodał, że "wtedy zaczęły się działania, żeby uruchomić rezerwę kryzysową i mówienie, że jest problem, który dotyczy pięciu państw".
 
Wojciechowski ocenił, że zareagował w porę, używający wszystkich instrumentów, które zależały od niego. "Dlatego polscy rolnicy otrzymali już ponad 5 mld zł pomocy" – stwierdził komisarz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy