Reklama

Kraj

Łódzkie: otwarto Centrum Testów Airbus Helicopters w Strykowie

Hubert Bekrycht/PAP
Dodano: 27.04.2023
73580_45168845_45168797
Share
Udostępnij
W Strykowie (woj. łódzkie) w czwartek oficjalnie otwarto Centrum Testów Airbus Helicopters. Ośrodek, współpracując ściśle z Politechniką Łódzką, odegrał kluczową rolę w niektórych naszych projektach – powiedział prezes Airbus Helicopters Bruno Even.
Uroczystości otwarcia Centrum Testowego Airbus Helicopters w Strykowie połączono z prezentacją nowoczesnych urządzeń do badań lotniczych. "Biuro projektowe z ośrodkiem w Strykowie, współpracując ściśle z Politechniką Łódzką, odegrały kluczową rolą w niektórych naszych projektach" – powiedział prezes koncernu Airbus Helicopters Bruno Even.
 
Dyrektor Biura AH w Łodzi Renata Graczyk zapewniła, że rozwój ośrodka testów to także rozwój całej firmy. "Zatrudniamy 97 wysokiej klasy polskich specjalistów branży lotniczej, którzy pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami w lotnictwie" – zaznaczyła Graczyk.
 
Airbus Helicopters (do 2013 r. Eurocopter) powstało 29 lat temu z połączenia francuskiej firmy Aérospatiale i niemieckiego koncernu DASA. To międzynarodowe przedsiębiorstwo lotnicze produkujące i serwisujące nowoczesne śmigłowce różnych konstrukcji. Maszyny AH przeznaczone są do rozmaitych celów od miejskiego transportu osobowego, poprzez śmigłowce ratownicze, medyczne, dla służb mundurowych i dla armii do współpracy w przemyśle kosmicznym.
 
CT AH w Strykowie będzie badać m.in wytrzymałość materiałów w kluczowych w częściach konstrukcji śmigłowców. Nowe Centrum Testów będzie opracowywało rozwiązania techniczne maszyn pionowego startu i lądowania, napędów hybrydowych i elektrycznych. Przy użyciu m.in stanowisk do badania przekładni głównej oraz wirników sprawdzane będą rozwiązania związane z tzw. miejską mobilnością powietrzną.
 
Biuro projektowe AH w Łodzi działa od 2015 r. Zatrudnia 115 osób , które już od dwóch lat pracują nad rozwojem ośrodka badawczego w Strykowie. W nowych Centrum Testów Airbus Helicopters do 2025 r. ma być zatrudnionych 150 osób. W sumie koncern zatrudnia w Polsce 700 osób na warszawskim Okęciu i Łodzi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy