Reklama

Kraj

Min. Niedzielski: przeznaczymy dodatkowe środki na onkologię i szpitale; do systemu trafi dodatkowe 1,6 mld zł

Szymon Zdziebłowski, Katarzyna Lechowicz-Dyl / PAP
Dodano: 27.04.2023
73572_27k2
Share
Udostępnij
Na onkologię i szpitale, głównie powiatowe, trafi do systemu dodatkowe 1,6 mld zł – zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski poinformował na konferencji prasowej w Warszawie o dwóch działaniach dotyczących zwiększenia nakładów na zdrowie.

"Pierwszy z nich dotyczy wsparcia finansowego onkologii i to jest oczywiście związane z wdrażaniem krajowej sieci onkologicznej (..). Mamy realizowaną strategię onkologiczną i podejmujemy działania takie, które są pierwszymi krokami z takim praktycznym, ogólnokrajowym wdrożeniem krajowej sieci onkologicznej" – powiedział szef MZ.

"Oprócz tego instrumentu ukierunkowanego na onkologię chcemy dzisiaj również poinformować o wzroście finansowania szpitali, przede wszystkim powiatowych" – dodał Niedzielski.

Szef MZ powiedział, że jest to odpowiedź na lokalne potrzeby związane z dostępnością do leczenia i bardziej zaawansowanej diagnostyki, która jest w szpitalach. "Zdecydowaliśmy się zwiększyć finansowanie szpitali, przede wszystkim powiatowych, po pierwsze wprowadzając rozwiązanie, które pomaga tym szpitalom, które nie wykonały ryczałtu" – wskazał.

"Po drugie, zmieniamy wyceny w internie, czyli w takim zakresie procedur, który jest charakterystyczny dla szpitali przede wszystkim powiatowych, tych, które zapewniają podstawową opiekę" – powiedział.

W sumie – jak zapowiedział Niedzielski – system opieki zdrowotnej "w kroku majowym" będzie powiększony o kwotę 1,6 mld zł.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy