Reklama

Kraj

Premier: po raz pierwszy mamy szansę być częścią globalnej transformacji cyfrowej

Aneta Oksiuta, Mateusz Babak/PAP
Dodano: 26.04.2023
73560_45159297_45159282
Share
Udostępnij
Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnej transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać – mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, jest dumny z ogłoszonej właśnie inwestycji Microsoftu w Polsce, wartej 1 mld dol.
"Dzisiaj po raz pierwszy w naszej historii, mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać. Skorzystać, dlatego że w Polsce zgromadziło się ogromnie dużo talentów, talentów informatycznych, programistów komputerowych, inżynierów, software deweloperów, ale także specjalistów od cyberbezpieczeństwa" – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
 
Szef rządu podkreślał, że wojna na Ukrainie uświadomiła, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, jak ważne jest zabezpieczenie przed zalewem fake newsów, przed propagandowymi trikami, w których Rosja tak celuje. Jak mówił, Polska jest wielkim i ważnym spoiwem wspólnoty transatlantyckiej, jest zarówno bardzo proeuropejska, jak również proamerykańska.
 
Premier przypomniał, że w Polsce projekt chmurowy rozwijany jest w ramach współpracy amerykańskiej firmy Microsoft, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz PKO BP. "Chcemy w związku z tym być w awangardzie, albo przynajmniej wśród tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie" – podkreślił. Zauważył, że sektor informatyczny w naszym kraju "na naszych oczach staje się kolejną wielką, gigantyczną kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko zresztą z Polski".
 
W środę w Katowicach podczas wspólnej z premierem Morawieckim konferencji prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter ogłosił, że Microsoft uruchamia w Polsce kolejną inwestycję, chodzi o pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze.
 
Zdaniem premiera Polska otwiera się na inwestorów. "Będziemy tworzyć najlepsze możliwe warunki dla przemysłu informatycznego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowej i w całej UE" – zapewnił Mateusz Morawiecki.
 
Premier dodał, że dowodem sukcesu tej strategii są liczby, które wskazują na wzrost działalności przemysłowej i informatycznej, outsourcingu procesów biznesowych "i inne tego typu działy gospodarki narodowej, które w ostatnim czasie znakomicie się rozwijają, w których ten rozwój jest dwucyfrowy".
 
Jak mówił w nagraniu opublikowanym podczas EKG ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, jest dumny, że "dziś zrobiony kolejny krok w przód, czyli inwestycję na kwotę miliarda dolarów w centrum przetwarzania danych". Dodał, że inwestycja integruje Polskę z globalnym środowiskiem chmurowym. W jego ocenie to plus w czasach wyzwań geopolitycznych. "Łącząc Polskę z zaufaną infrastrukturą chmurową, co zapewnia bezpieczeństwo, a jest możliwe dzięki zaangażowaniu firmy Microsoft w ciągłe badanie i rozwój" – powiedział ambasador USA.
 
Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach poinformował też, że zostanie tu ulokowane centrum informatyczne Komisji Nadzoru Finansowego. Dodał, że w najbliższym czasie zostaną przedstawione szczegóły.
 
Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński – obecny podczas konferencji premiera – zapowiedział uruchomienie programu pożyczkowego dla wszystkich firm, które będą zainteresowane transformacją chmurową w Polsce. Jego wartość to 700 mln euro. Podkreślił, że w czasach drogiego pieniądza spowodowanego wojną wywołaną przez Rosję i kryzysem na Ukrainie, rząd zaoferuje "jedne z najtańszych instrumentów na rynku właśnie dla tych, którzy będą chcieli swoje firmy transformować w stronę chmury".
 
Jak poinformował Microsoft, ogłoszone w środę chmurowe centrum to trzy niezależne lokalizacje w okolicach Warszawy, z których każda składa się z jednego lub więcej centrów danych i zapewnia "najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju".
 
Spółka podkreśliła, że otwarcie polskiego centrum chmury "jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i niezawodny dostęp do usług chmurowych Microsoft". "Chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej" – podkreśliła firma.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy