Reklama

Kraj

Premier Estonii: rola Polski w zbiorowej obronie NATO jest kluczowa

Jakub Bawołek/PAP
Dodano: 25.04.2023
73511_45150124_45150108
Share
Udostępnij
Rola Polski w zbiorowej obronie NATO jest kluczowa – wskazała we wtorek premier Estonii Kaja Kallas, komentując spotkanie w Warszawie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.
"Polska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy w jej walce o wolność" – napisała na Twitterze Kallas. "Do jej zakończenia pozostaje jednak długa droga, rosyjska agresja nie jest jedynie sprawą europejską lub +konfliktem regionalnym+; na szali znajduje się prawo państwa do istnienia" – zaznaczyła estońska premier.
 
W poniedziałek Kallas złożyła wizytę na Ukrainie; była to jej pierwsza zagraniczna podróż po zaprzysiężeniu w ubiegłym tygodniu nowego rządu Estonii. Z drugą wizytą zagraniczną udała się do Warszawy, gdzie we wtorek spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Estońska premier weźmie też udział w dyskusji zorganizowanej w Kolegium Europejskim w Natolinie.
 
Podczas spotkania premierów Polski i Estonii omówione zostały m.in. kwestie bezpieczeństwa regionalnego, przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie oraz współpraca dwustronna, w tym w sektorze obronności.
 
"Nie możemy pozwolić Rosji przywrócić strefy wpływów, w których decyzje podejmują najsilniejsi. Życie obok międzynarodowego pariasa wymaga, by wojska NATO były kompetentne i silne" – wezwała Kallas.
 
"Polskie samoloty pomagają bronić naszego nieba, polscy żołnierze biorą udział w naszych ćwiczeniach wojskowych. Stawiając przełomowy krok zarówno dla współpracy dwustronnej, jak i bezpieczeństwa w regionie, zakupiliśmy wspólnie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe" – napisała premier Estonii.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy