Reklama

Kraj

W Skierniewicach zainaugurowano II edycję prezydenckiego programu “Zdrowe Życie”

Agnieszka Grzelak-Michałowska/PAP
Dodano: 22.04.2023
73439_45130164_45130144
Share
Udostępnij
II edycję programu "Zdrowe Życie", pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką zainugurowała w sobotę w Skierniewicach szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych. Masteczko zdrowia, w którym można poddać się bezpłatnym badaniom profilaktycznym, odwiedzi 22 miasta.
"Zdrowie to jedna z najważniejszych w naszym życiu wartości; możemy o nią dbać indywidualnie, ale możemy też instytucjonalnie wspierać tę troskę. Projekt prezydenta Andrzeja Dudy i pierszej damy Agaty Kornhauser-Dudy jest ukierunkowany na wsparcie instytucjonalne. Para prezydencka zainicjowała go rok temu, w Warszawie. Tegoroczną, druga edycję także zakończymy w stolicy" – podkreśliła Ignaczak-Bandych inaugurując program na rynku w Skierniewicach.
 
Jak wyjaśniła, dwa głowne cele "Zdrowego Życia" to zaoferowanie mieszkańcom miejscowości w całym kraju możliwości wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych oraz propagowanie zdrowego trybu życia.
 
"W miejscowościach, w których miasteczko +Zdrowego życia+ gościło w ubiegłym roku zainteresowanie badaniami profulaktycznymi bardzo wzrosło. Liczymy na to i w tym roku – miasteczko się rozrasta, w zeszłym roku odwiedziło 11 lokalizacji, w tym będzie ich 22. Dziesiątki tysięcy wykonanych badań, ale też bardzo dużo wiedzy" – dodała szefowa Kancelarii Prezydenta.
 
Przypomniała, że w sobotę obchodzimy Dzień Ziemi, co ma szczególne znaczenie w przypadku dwóch nowych partnerów, którzy dołączyli do projektu w tym roku – Lasów Państwowych i Ligi Ochrony Przyrody.
 
"Miasteczko zdrowia +Zdrowe Życie+ to projekt w tym roku ukierunkowany na rodziny. (…) Nigdy jeszcze w miasteczku nie było tylu lekarzy, medyków, ekspertów jak w tym roku, a mamy jeszcze wsparcie wojskowej służby zdrowia, policjantów, straż pożarną, bardzo wiele różnych możliwości. W imieniu pary prezydenckiej zachęcam wszystkich do zdrowego trybu życia" – zaznaczyła.
 
Wiceminister zdrowia Marcin Martyniak wyjaśnił, że miasteczko będzie podróżowało po całej Polsce, dając możliwość zbadania się i konsultacji z lekarzami i innymi ekspertami. W jego opinii promowanie profilaktyki to inwestycja w sektor ochrony zdrowia.
 
"Najcenniejszą inwestycją jest ta dotycząca profilkatyki, bowiem w długim okresie zwraca się ona w sposób niewyobrażalny. Dlatego cieszy mnie, że projekt jest kontynuowany w wielu miastach na terenie kraju. Chciałbym bardzo goraco zachęcić, jeśli pojawi się jakikolwiek znak zapytania w konsultacjach z dermatologiem, kardiologiem, pulmonologiem, czy na przeglądzie dentysytcznym dla dzieci, prosiłbym o konsultację ze specjalistami w ramach normalnej ścieżki opieki zdrowotnej – bo taki też jest cel tego wydarzenia" – podkreślił.
 
Z kolei prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak dodał, że badania profilaktyczne służą przede wszystkim temu, by zyskać pewność, że jesteśmy w dobrej kondycji i naszemu zdrowiu nic nie zagraża. "Jeżeli coś się wydarzy, to polska medycyna jest na tak wysokim poziomie, że im szybciej zaczniemy interweniować, tym większa szansa na sukces w leczeniu" – zaznaczył.
 
Prezes zarządu PZU Zdrowie Andrzej Jaworski, który jest jednym z partnerów progrsmu, przypomniał wyniki raportu, z którego wynika, że co 5. Polak nigdy nie robił żadnych badań profilaktycznych; najczęściej z powodu braku czasu, niedostępności i możliwości znalezienia specjalisty.
 
"Z poprzedniej edycji, gdzie udzielono prawie 35 tys. świadczeń, wyszło jednoznacznie, że prawie 25 proc. uczestników miało podwyższone ciśnienie tętnicze; ok. 22 proc. musieliśmy odesłać na konsultację do kardiologa. Ok. 29 proc. skierowaliśmy na dalsze badania dermatologiczne" – podał. Podkreślił też, że w poprzedniej edycji bardzo wielu beneficjentów dziękowało za możliwość skontrolowania zdrowia. "Jestem przekonany, że także druga edycja to dopiero początek i dzięki parze prezydenckiej będą kolejne" – dodał.
 
W "białym miasteczku", które stanęło na rynku w Skierniewicach będzie można skorzystać z badań także w niedzielę. Kolejne miejscowości i terminy można znaleźć na www.zdrowezycie.org.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy