Reklama

Kraj

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie, umożliwiające od piątku tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski

Bartłomiej Figaj/PAP
Dodano: 21.04.2023
73422_45121213_45121210
Share
Udostępnij
Od piątku możliwy będzie tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez terytorium Polski – wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw w nocy z czwartku na piątek rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii.
W piątek około godz. 2 w nocy w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie umożliwia tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez polskie terytorium.
 
Przewóz towarów przez Polskę będzie możliwy na podstawie przepisów unijnych o tranzycie zewnętrznym albo na podstawie konwencji o wspólnej procedurze tranzytowej, sporządzonej w Interlaken, pod warunkiem, że tranzyt przez nasz kraj zakończy się w portach morskich w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu lub Szczecinie lub poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, czyli od piątku, 21 kwietnia, i ma obowiązywać do 30 czerwca.
 
Nowe przepisy poza wyjątkiem związanym z tranzytem mają utrzymać zakaz wwozu do Polski z Ukrainy zbóż, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopii, owoców i warzyw oraz produktów z przetworzonych owoców i warzyw. Nie można będzie wwozić także wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego, produktów pszczelich oraz „pozostałych produktów”.
 
Nowe rozporządzenie ma zastąpić obecnie obowiązujące, które całkowicie zakazuje wwozu powyższych produktów na teren Polski, włącznie z tranzytem.
 
W czwartek opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów, na mocy którego od piątku systemem monitorowania przewozów towarów (systemem SENT) ma być objęty przewóz zbóż, jajek oraz mięsa drobiowego, a także produktów pszczelich.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy