Reklama

Kraj

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie obejmujące systemem SENT m.in. przewóz zbóż

Marek Siudaj / PAP
Dodano: 20.04.2023
73420_20k2
Share
Udostępnij
W czwartek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie, obejmujące systemem SENT przewóz zbóż, mięsa drobiowego, jaj i produktów pszczelich. Przepisy wejdą w życie w piątek.

W czwartek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie, zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Na mocy nowych przepisów systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów – czyli systemem SENT – objęty zostanie przewóz zbóż, mięsa drobiowego, jaj i produktów pszczelich.

Zgodnie z rozporządzeniem, monitoringowi będzie podlegać przewóz zbóż o masie brutto przekraczającej 500 kg, transport mięsa drobiowego o masie ponad 250 kg, produktów pszczelich o wadze ponad 10 kg oraz jaj, jeśli ich liczba w przesyłce przekracza 900 sztuk.

Jednocześnie z monitoringu zwolnione będą te towary, których przewóz będzie odbywać się na podstawie art. 5 ustawy o systemie monitorowania, w ramach którego transport odbywa się na podstawie zgłoszenia oraz wydawanego na jego podstawie numeru.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc zacznie obowiązywać od piątku. Ale zgodnie z rozporządzeniem, transporty rozpoczęte wcześniej i niezakończone przed wejściem w życie nowych przepisów mają odbywać się wg dotychczasowych zasad. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy