Reklama

Kraj

Premier: dzięki nowej edycji programu Mój Prąd będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła

Magdalena Jarco, Michał Boroń/PAP
Dodano: 20.04.2023
73409_45113752_45113745
Share
Udostępnij
Dzięki nowej edycji programu Mój Prąd będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła – wskazał w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że mamy rewolucyjny przełom w energetyce, zwłaszcza prosumenckiej.
"Udowodniliśmy, że ochrona środowiska i bezpieczeństwo energetyczne nie muszą się wykluczać" – mówił w czwartek w Warszawie szef rządu, który uczestniczy w Szczycie Klimatycznym TOGETAIR 2023.
 
Jak zaznaczył, "nasze działania przynoszą wymierne efekty". "Przez ostatnie lata dokonaliśmy przewrotu kopernikańskiego w energetyce" – powiedział. Jego zdaniem mamy dzisiaj rewolucyjny przełom w energetyce, zwłaszcza w energetyce prosumenckiej.
 
Premier przypomniał, że w 2015 r. moc zainstalowana energii w fotowoltaice wynosiła ok. 100 MW. "Dzisiaj to jest 11 GW, czyli ponad 100 razy więcej w ciągu siedmiu lat" – powiedział. Dodał, ze to w dużej mierze zasługa programu Mój Prąd.
 
"Dzięki nowej edycji programu Mój Prąd, która właśnie rusza, będziemy mogli mówić o nowym boomie na pompy ciepła Będzie można otrzymać dofinansowanie nawet w wysokości 58 tys. zł" – powiedział.
 
Morawiecki mówił, że rząd łączy troskę o środowisko naturalne z troską o portfele Polaków, dlatego dla najbardziej potrzebujących skierowana jest pomoc przy termomodernizacji. "Dodatkowe środki rządowe to około 700 mln zł. To nie są jednorazowe spektakularne akcje, jest to praca organiczna" – podkreślił.
 
Przypomniał też, że w trakcie rządów PO i PSL, gdy normy dla pyłów zawieszonych były przekraczane, to je zmieniano. "To chyba była sytuacja w 2013, 2014 roku jak okazało się, że stężenie pyłów jest bardzo wysokie, to podniesiono dopuszczalne stężenie pyłów w powietrzu. My zamiast zbijać ten przysłowiowy termometr, wolimy zbijać poziom zanieczyszczonego powietrza" – stwierdził. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze

Reklama

Polecane

Reklama

Najpopularniejsze

Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy