Reklama

Kraj

Trwa spotkanie prezydentów Polski i Niemiec

Aleksandra Rebelińska/PAP
Dodano: 19.04.2023
73380_45105120_45105090
Share
Udostępnij
W Pałacu Prezydenckim w środę rano spotkali się prezydenci Polski i Niemiec: Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier. Mają rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i polityce historycznej; w południe wezmą udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiedział, że głównym tematem spotkania będzie kwestia bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i tego, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na agresywną politykę rosyjską.
 
"Z prezydentem Niemiec, państwa członkowskiego UE oraz sojusznika z NATO, będziemy rozmawiać o przyszłych działaniach na tych dwóch forach" – powiedział Przydacz. Przypomniał, że w lipcu w Wilnie odbędzie się szczyt NATO.
 
Drugim tematem rozmów ma być polityka historyczna i pamięć o nazistowskich zbrodniach na terytorium Polski. "Panowie prezydenci wspólnie będą czcić pamięć bohaterów powstania w getcie warszawskim. Rozmowa na temat polityki pamięci również będzie miała miejsce" – podkreślił Przydacz.
 
Po spotkaniu ze Steinmeierem, Duda będzie rozmawiał z prezydentem Izraela Icchakiem Herzogiem, który również w środę odwiedzi Polskę. Następnie trzej prezydenci wezmą udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
 
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. Powstanie zakończyło się 16 maja 1943, kiedy to Niemcy wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem i zrównali z ziemią resztę getta. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy