Reklama

Kraj

Kowalczyk: rząd wystąpi do UE o klauzulę ochronną dotyczącą granicy z Ukrainą

Łukasz Pawłowski, Anna Wysoczańska/PAP
Dodano: 29.03.2023
72879_44959594_44959535
Share
Udostępnij
Rząd, w związku z napływem ukraińskiego zboża, złoży na forum UE, wniosek o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy polsko-ukraińskiej – poinformował podczas środowej konferencji prasowej po zakończeniu rolniczego "okrągłego stołu" szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk.
W środę w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się "okrągły stół" rolniczy ws. sytuacji na rynku w związku z ilością ukraińskiego zboża sprowadzonego do Polski. W obradach uczestniczyli m.in. wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i przedstawiciele organizacji rolniczych, firm eksportowych i przetwórczych.
 
"Będzie wniosek rządu polskiego o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy polsko-ukraińskiej, jako że to rozporządzenie, które znosi wszelkie ograniczenia importowe przewiduje taką klauzulę, że można to wprowadzić w sytuacji, kiedy są zakłócenia na rynku.
 
"Uznajemy, że takie zakłócenia na rynku są. (…) Będziemy również zachęcać pozostałe kraje europejskie, które są krajami granicznymi z Ukrainą (…) bo tam również tego typu problemy występują" –
 
Wicepremier zapowiedział też, że zostaną wprowadzone mocniejsze kontrole żywności sprowadzanej z Ukrainy a towary będą wpuszczane do Polski dopiero po sprawdzeniu czy nie ma żadnego niebezpieczeństwa jeśli chodzi o żywność.
 
Kowalczyk zapowiedział też, że aby przyspieszyć wywóz zboża z Polski zostanie uruchomiona możliwość eksportu zboża w ramach pomocy humanitarnej. Do tego ma się włączyć Ministerstwo Spraw Zagranicznych w celu pozyskania nowych rynków zbytu.
 
"Skup na ten cel mamy nadzieję rozpocząć najpóźniej tuż po świętach" – powiedział i dodał, że celem rządu jest opróżnienie magazynów zbożowych przed żniwami.
 
Wicepremier zapowiedział też wdrożenie procedur, które ułatwiających transport zboża do portów morskich.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy