Reklama

Kraj

Premier: rząd przyjął program ws. zwiększenia produkcji amunicji

Mikołaj Małecki, Rafał Białkowski/PAP
Dodano: 29.03.2023
72873_44957290_44957021
Share
Udostępnij
Rząd przyjął Narodowy Program Amunicyjny, dotyczący zwiększenia produkcji amunicji artyleryjskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zachęcamy spółki Skarbu Państwa, a także podmioty prywatne i sprawdzone podmioty z zagranicy do rozwijania zdolności produkcyjnych w Polsce – dodał.
 
O przyjęciu uchwały w tej sprawie przez Radę Ministrów premier poinformował na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w środę. "Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która mówi o Narodowym Programie Amunicyjnym – programie, które zwiększy moce produkcji amunicji w Polsce" – zapowiedział.
 
"Po ostatnich kilku miesiącach przeglądu pola walki na Ukrainie i my, Polacy, i nasi najbliższy sojusznicy, Amerykanie, jak również inni partnerzy z NATO mamy niemal pełną wiedzę, ile amunicji artyleryjskiej jest zużywane dziennie, tygodniowo czy miesięcznie na polu bitwy. Są to ilości wielokrotnie większe niż te, którymi większość krajów NATO dysponuje dzisiaj i które mogłaby bądź to udostępnić Ukrainie, bądź samodzielnie uzupełnić swoje zapasy" – podkreślił.
 
Jak mówił premier, obecnie zakłady produkujące amunicję kalibru 155 mm albo 120 mm mogą ją sprzedawać na pniu. Dodał, że zapotrzebowanie to ilości wielokrotnie większe niż zdolności produkcyjne Francji, Niemiec czy innych państw UE. "Dlatego dzisiaj zatwierdziliśmy program, który zachęca podmioty prywatne, spółki Skarbu Państwa, podmioty zagraniczne również – oczywiście te sprawdzone i zweryfikowane przez nasze służby – do szybkiego podjęcia tego wyzwania, aby na terytorium Rzeczypospolitej powstawały nowe zakłady produkcji amunicji" – zaznaczył premier.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy