Reklama

Kraj

Premier: jeszcze większe ułatwienia w budowie domów jednorodzinnych dla osób indywidualnych

Magdalena Jarco/PAP
Dodano: 29.03.2023
72872_44957193_44957172
Share
Udostępnij
Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę, że rząd przyjął projekt ustawy, która ma na celu wprowadzenie "jeszcze większych ułatwień" w budowie domów jednorodzinnych, w procesie budowlanym. Zaznaczył, że nie będzie to dotyczyło deweloperów tylko osób indywidualnych.
Jak mówił szef rządu podczas środowej konferencji po zakończeniu obrad Rady Ministrów, "przeszliśmy przez pierwszą, już chyba ponad roczną, pilotażową fazę testowania domów do 70 metrów kw., budowanych bez konieczności występowania o zezwolenia".
 
"To co zrobiliśmy wtedy sprawdziło się i użytkownicy tych regulacji proszą nas o zwiększenie metrażu, dla którego będzie można budować również bez zezwoleń" – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.
 
Wyjaśnił, że rząd przyjął w środę projekt regulacji, których celem są "jeszcze większe ułatwienia w budowie domów jednorodzinnych, w procesie budowlanym". Wskazał, że wprowadzone zostaną przepisy, które będą znaczącym ułatwieniem dla wszystkich osób fizycznych.
 
Szef rządu podkreślił, że ułatwienia w procesie budowlanym będą dotyczyć tylko prywatnych inwestorów, osób indywidualnych. "Nie będzie to dotyczyło deweloperów, od razu zaznaczam" – wskazał.
 
Chodzi o projekt nowelizacji Prawa budowlanego, który ma umożliwić wznoszenie domów jednorodzinnych powyżej 70 m kw. bez pozwolenia na budowę, podobnie jak ma to dziś miejsce w przypadku domów do 70 m kw.
 
Od 3 stycznia 2022 r. można budować domy jednorodzinne do 70 m kw. w uproszczonej procedurze: na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, bez pozwolenia na budowę, a także bez konieczności ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy