Reklama

Kraj

Niedzielski: jesteśmy po przesileniu zachorowań na COVID, zagrożeniem grypa

Sylwia Wieczeryńska/PAP
Dodano: 28.03.2023
72845_44948696_44948676
Share
Udostępnij
Jesteśmy po przesileniu zachorowań na COVID, głównym zagrożeniem wciąż pozostaje grypa – ocenił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Podał, że dzienna liczba zachorowań na grypę wynosi dwadzieścia kilka tysięcy.
Niedzielski był pytany na konferencji prasowej podczas otwarcia Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Warszawie o sytuację epidemiczną w kraju.
 
"Jesteśmy po przesileniu, jeśli chodzi o zachorowania na COVID" – ocenił minister Niedzielski.
 
"Widać tutaj wyraźnie, że od strony COVID-u jesteśmy po przesileniu. Z drugiej strony – i trzeba to bardzo wyraźnie podkreślić – głównym zagrożeniem epidemicznym pozostaje cały czas grypa" – powiedział Niedzielski.
 
Mówił, że dzienna skala zachorowań na grypę jest dziesięciokrotnie większa niż na COVID i wynosi dwadzieścia kilka tysięcy przypadków dziennie. Stwierdził też, że przebieg grypy w tym roku "bardzo odbiega od wzorców czy od schematów, z którymi mieliśmy do czynienia w latach poprzednich".
 
"Apogeum mieliśmy na przełomie roku, ale od przełomu roku, tak naprawdę, utrzymuje się cały czas bardzo wysoka liczba zakażeń i nie mamy tutaj tak wyraźnych spadków (…) jak w przypadku COVID-u. (…) Cały czas grypa jest tym głównym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce, z punktu widzenia epidemicznego, czyli tych okresowych sezonowych infekcji" – mówił Niedzielski.
 
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek rano, że minionej doby badania potwierdziły 2716 zakażeń koronawirusem, w tym 727 ponownych; zmarło 20 osób z COVID-19.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy