Reklama

Kraj

SG: zatrzymano Gruzina który organizował przerzut cudzoziemców przez granicę z Białorusią

Bartłomiej Figaj / PAP
Dodano: 28.03.2023
72829_28mar5
Share
Udostępnij
Funkcjonariusze z Placówki SG Warszawa-Modlin zatrzymali 35-letniego obywatela Gruzji podejrzanego o udział w grupie specjalizującej się nielegalnym przerzucie ludzi przez granicę z Białorusi do Polski, a następnie dalej na zachód Europy – poinformowała rzeczniczka Nadwiślańskiego OSG kpt. Dagmara Bielec.

Do zatrzymania 35-latka doszło w ubiegłym tygodniu w powiecie wołomińskim. "W momencie zatrzymania, Gruzin usiłował podjąć próbę ucieczki – jednak bezskutecznie" – zaznaczyła kapitan Dagmara Bielec.

"Dodatkowo, podczas przeszukania mieszkania podejrzanego, funkcjonariusze zabezpieczyli cztery paszporty wydane przez władze Iranu oraz słoweńską kartę ID, które stanowią dowód w sprawie i mogą świadczyć o przestępczej działalności Gruzina" – wyjaśniła.

Według śledczych 35-latek zlecił i zorganizował przekroczenie granicy z Białorusi do Polski przynajmniej sześciu cudzoziemcom. "To byli obywatele Iranu, którzy zostali schwytani przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w listopadzie ubiegłego roku w woj. mazowieckim w momencie transportu ze wschodniej granicy do Niemiec" – podała.

"W ręce funkcjonariuszy wpadł także kierowca samochodu, który na zlecenie Gruzina dokonał nielegalnego przewozu obywateli Iranu. Ci z kolei, za popełnienie przestępstwo określonego w art. 264 § 2 kk. (nielegalne przekroczenie granicy – PAP) zgodnie z postanowieniem sądu, pozostają w tymczasowym areszcie" – zaznaczyła.

Po zatrzymaniu 35-letni obywatel Gruzji został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Węgrowie, gdzie usłyszał zarzuty organizacji innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej. "Z uwagi na charakter zarzucanego 35-letniemu obywatelowi Gruzji przestępstwa oraz uzasadnionej obawy ukrywania się przed organami ścigania, Sąd Rejonowy w Węgrowie wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na trzy miesiące" – dodała rzeczniczka Nadwiślańskiego OSG.

Zatrzymanemu grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy