Reklama

Kraj

Premier: Europa nadal potrzebuje solidarności na rzecz pokoju

Sylwia Dąbkowska-Pożyczka/PAP
Dodano: 25.03.2023
72785_44930090_44930081
Share
Udostępnij
Europa nadal potrzebuje solidarności na rzecz pokoju; Polska, Słowenia i pozostałe kraje regionu pokazują jak ją budować – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu umieścił również na Twitterze zdjęcie ze spotkania z byłym premierem Słowenii Janezem Janszą.
"Prawdziwa przyjaźń rodzi się w momentach próby. Z Janezem Janszą wspominaliśmy dziś wspólną wyprawę sprzed roku do Kijowa" – napisał w sobotę wieczorem Morawiecki, dodając do wpisu wspólne zdjęcie z Janszą.
 
Szef rządu podkreślił, że Europa nadal potrzebuje solidarności na rzecz pokoju. "Polska, Słowenia i pozostałe kraje regionu pokazują jak ją budować" – zaznaczył.
 
15 marca 2022 r. premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą i ówczesnym szefem rządu Słowenii Janezem Janszą przybyli do Kijowa, gdzie spotkali się m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i szefem tamtejszego rządu Denysem Szmyhalem. Politycy przekazali polityczne wsparcie walczącym od 24 lutego z rosyjską agresją Ukraińcom.
 
Po spotkaniu prezydent Ukrainy podziękował europejskim politykom za wsparcie. "To jest zdecydowane stanowisko w tym czasie, kiedy nawet wielu ambasadorów opuściło Ukrainę z powodu wtargnięcia Federacji Rosyjskiej na ogromną skalę na naszą ziemię i ci ludzie, liderzy swoich wspaniałych, niezależnych krajów nie boją się. Bardziej boją się o nasz los i są tutaj, żeby nas wesprzeć i to jest bardzo mocny, mężny, przyjazny krok" – powiedział wtedy Zełenski. "Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami, partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy" – dodał prezydent Ukrainy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy