Reklama

Kraj

Müller: w piątek w imieniu KPRM do TK zostanie przesłana opinia ws. noweli ustawy o SN

Daria Kania, Piotr Mirowicz / PAP
Dodano: 24.03.2023
72709_24mar2
Share
Udostępnij
W piątek w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Trybunału Konstytucyjnego zostanie przesłana opinia wskazująca, że nowelizacja ustawy o SN jest zgodna z konstytucją; będziemy prosić Trybunał o stwierdzenie takiej zgodności – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu pytany na piątkowym briefingu prasowym w Słupsku o kwestię środków z Krajowego Planu Odbudowy, których Polska wciąż nie otrzymała, zapewniał, że "przede wszystkim nie tracimy żadnych sum, ponieważ KPO jest w tej chwili w zawieszeniu" i że "to nie jest tak, że jeżeli środki z KPO będą przesunięte w czasie, to one będą stracone".

"To, co my w tej chwili możemy zrobić, to oczekiwać na rozstrzygnięcie ze strony Trybunału Konstytucyjnego" – powiedział nawiązując do skierowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę wniosku do TK ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, której zapisy mają – według PiS – wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy.

Rzecznik rządu dodał, że w zeszłym roku na poziomie Komisji Europejskiej i rządu zostało wypracowane porozumienie, które zostało później zrealizowane na poziomie parlamentu, tj. przyjęta została nowelizację ustawy o SN, którą prezydent zdecydował się jednak skierować do TK.

Müller podkreślał, że do czasu rozstrzygnięcia TK "nie mamy jak podejmować innych działań". "To rozstrzygnięcie jest kluczowe, bo jeżeli miałyby być podejmowane jakiekolwiek inicjatywy, to najpierw musimy wiedzieć, czy ta ustawa jest zgodna z konstytucją" – powiedział.

"Dzisiaj, w imieniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie przesłana opinia do Trybunały Konstytucyjnego wskazująca na argumenty, które mówią za tym, że ta ustawa jest zgodna z konstytucją i zgodnie z naszym wnioskiem będziemy prosić Trybunał o stwierdzenie takiej zgodności" – poinformował.

O tym, że TK zwrócił się do kancelarii premiera o "wyrażenie stanowiska" ws. nowelizacji, poinformował w połowie marca minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. "Takie stanowisko już zostało przez nas przygotowane, zostanie lada chwila przekazane Trybunałowi Konstytucyjnemu" – zapowiedział Szynkowski vel Sęk. Dodał, że jest to "bardzo szczegółowe stanowisko prawne na kilkudziesięciu stronach, odpierające argumenty z wniosku pana prezydenta.

Prezydent w lutym skierował nowelizację ustawy o SN do TK w trybie kontroli prewencyjnej. Pod koniec lutego prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że Trybunał wszczął postępowanie w związku ze złożonym przez prezydenta wnioskiem oraz że wkrótce odbędzie się rozprawa.

Uchwalona w styczniu nowelizacja o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS przewiduje m.in., że sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów ma rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie – jak obecnie – Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

W skierowanym do TK w lutym wniosku prezydent zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją m.in. szeregu zapisów o tzw. teście niezależności sędziego oraz o przekazaniu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do NSA. Ponadto – w liczącym ponad sto stron wniosku – zakwestionowano także m.in. przepisy umożliwiające wnioskowanie o wznowienie prawomocnie zakończonych spraw dyscyplinarnych i immunitetowych, a także przewidzianą w tej nowelizacji vacatio legis określoną na 21 dni. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy