Reklama

Kraj

Szefowa MRiPS: ponad 7 mln emerytów i rencistów otrzymało już zwaloryzowane świadczenie

Karolina Kropiwiec, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Zbieg/PAP
Dodano: 21.03.2023
72635_44892720_44891771
Share
Udostępnij
Ponad 7 mln emerytów i rencistów otrzymało już zwaloryzowane świadczenie – poinformowała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg. Dzięki waloryzacji do seniorów trafi dodatkowe ponad 44 mld zł – podała minister. Poinformowała też o wsparciu dla środowiskowych domów samopomocy.
Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.
 
"Ponad 7 mln emerytów i rencistów świadczenie zwaloryzowane już otrzymało. Jeszcze ostatnie transze będą przekazywane do końca marca. Waloryzacja w tym roku jest historyczna, bo kwotowo-procentowa, dlatego że nie można w trudnym czasie zostawić Polaków samych sobie, szczególnie emerytów" – powiedziała minister Maląg.
 
Przekazała, że dzięki tej waloryzacji ponad 44 mld zł dodatkowych środków trafi do seniorów.
 
Przypomniała, że w ramach wspierania seniorów zaplanowano także trzynastą i czternastą emeryturę. Wskazała, że wypłaty "trzynastek” ruszą od 1 kwietnia.
 
Szefowa MRiPS akcentowała, że aktywność osób starszych jest bardzo ważna i resort prowadzi w tym obszarze wiele inicjatyw. Przekazała, że zapadły rozstrzygnięcia dotyczące tworzenia kolejnych domów i klubów seniorów.
 
"Do tej pory mamy tych domów i klubów seniora 1200. Kiedy obejmowaliśmy rządy nie było ich nawet 100. Powstaną kolejne 94 domy, blisko 700 osób będzie mogło z nich dodatkowo korzystać" – podała szefowa MRiPS.
 
Minister poinformowała też o wsparciu dla środowiskowych domów samopomocy. Jak przekazała, w 2023 r. nakłady na prowadzenie takich placówek to ponad 900 mln zł. "W kraju funkcjonuje ich 855, jest ponad 35 tys. uczestników. Zwiększamy środki, by standardy funkcjonowania tych miejsc były jak najlepsze" – podkreśliła Maląg.
 
Jak podała, średnia miesięczna kwota na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy wyniesie 2250,40 zł, a dotacja na uczestników z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub spektrum autyzmu to 2925,52 zł.
 
Z kolei wiceszef MRiPS Stanisław Szwed poinformował, że rozstrzygnięty został konkurs ofert w ramach programu "Senior+". "To program skierowany do samorządów na tworzenie dziennych domów seniora i klubów seniora. Mamy w tej chwili prawie 1200 takich jednostek, w tym roku powstaną 94 nowe" – podał.
 
Wskazał, że dzienny dom seniora może otrzymać do 400 tys. złotych dofinansowania z programu, klub – do 200 tys. zł. "Co jest ważne, to fakt, że przekazujemy środki na funkcjonowanie już istniejących – (…) więc wszystkie domy otrzymują wsparcie na funkcjonowanie" – podkreślił Szwed.
 
"Druga rzecz, którą dziś też ogłaszamy i uruchamiamy to środowiskowe domy samopomocy – są to ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną" – wskazał wiceminister.
 
Poinformował, że obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 860 takich jednostek. "W tym roku będą kolejne nowe otwierane: 12 nowych, dwie filie i dwa kluby – czyli łącznie w tym roku powstanie 17 nowych jednostek tego typu" – podał.
 
"Na to działanie mamy ponad 30 mln zł, ale jeżeli byśmy policzyli łączne środki, które przekazujemy środowiskowym domom samopomocy, to w tym roku jest to ponad 930 mln zł" – wskazał Szwed.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy