Reklama

Kraj

Premier Morawiecki do prezydenta Czech: w historii nie było lepszego czasu w polsko-czeskich relacjach

Daria Kania, Mikołaj Małecki, Grzegorz Bruszewski / PAP
Dodano: 17.03.2023
72547_17mar5
Share
Udostępnij
W naszej tysiącletniej historii nie było lepszego czasu w polsko-czeskich relacjach; razem jesteśmy silniejsi – mówił premier Mateusz Morawiecki przed spotkaniem z prezydentem Czech Petrem Pavlem. Będziemy współpracować z Polską w przywróceniu Ukrainy na mapę europejskich demokracji – dodał prezydent Czech.

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął w piątek rano spotkanie z przebywającym z oficjalną wizytą w Polsce prezydentem Czech Petrem Pavlem.

Po powitaniu prezydenta Pavla, premier Morawiecki powiedział, że "nie jest pewien, czy w naszej tysiącletniej historii był lepszy czas w polsko-czeskich relacjach". Zaznaczył, że Polskę i Czechy łączą wspólne perspektywy i wspólne wyzwania, w tym związane z wojną na Ukrainie.

"Jestem szczęśliwy, że na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie NATO zawsze Czechy i Polska wymieniane są obok siebie. Razem jesteśmy silniejsi, w tym równaniu 1+1=3" – mówił premier.

Wyraził również nadzieję na "odnowienie naszej Grupy Wyszehradzkiej". "Myślę, że to będzie też jedna z kwestii, którą będziemy chcieli omówić. (…) Wówczas (na spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej – PAP) spotykamy się z naszymi przyjaciółmi, będąc silniejszymi na przyszłość" – dodał premier.

Prezydent Pavel podkreślał z kolei, że jest niezwykle dumny z tego, że może odwiedzić Polskę tuż po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta Czech. "Cieszę się, że jesteśmy wspólnie w sytuacji, w którym mamy moment zwrotny w historii naszych państw, jak i Europy" – powiedział.

"Cieszę się, że możemy wspólnie omówić ważne kwestie dla naszego regionu" – dodał. Wskazał, że nie chodzi wyłącznie o kwestię wsparcia Ukrainy w obronie przeciwko rosyjskiej agresji, ale także o kwestie dotyczące odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny. "Jestem przekonany, że nasze państwa powinny odegrać ważną rolę w przywróceniu Ukrainy na mapę europejskich demokracji" – oświadczył zaznaczając, że wlicza tu również wspólne polsko-czeskie wsparcie w procesie akcesyjnym przystąpienia Ukrainy do UE, a później również do NATO.

Prezydent Czech dodał, że widzi również kolejną sposobność dla naszego regionu, tj. rozwój infrastruktury krytycznej i energetycznej, aby nasz region wszedł na wyższy poziom odpowiadający standardom Europy Zachodniej.

Prezydent Czech Petr Pavel przebywa z wizytą w Warszawie od czwartku. Pierwszego dnia spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, a politycy omawiali współpracę gospodarczą, rozbudowę infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej oraz dalsze wsparcie Ukrainy. Prezydent Czech spotkał się też z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy