Reklama

Kraj

Zbigniew Ziobro: władze Warszawy powinny dziękować za wykrycie tzw. afery śmieciowej

Agnieszka Ziemska, Wojciech Kamiński/PAP
Dodano: 16.03.2023
72535_44859095_44857282
Share
Udostępnij
Władze Warszawy powinny dziękować prokuraturze za wykrycie tzw. afery śmieciowej – podkreślił prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak stwierdził, politycy PO atakowali prokuratorów prowadzących tę sprawę, ale "tracą argumenty" z kolejnymi decyzjami sądów.
Prokurator generalny zwołał konferencję w związku z utrzymaniem przez sąd decyzji o tymczasowym aresztowaniu podejrzanego o korupcję Włodzimierza Karpińskiego – zawieszonego w pełnieniu obowiązków sekretarza m.st. Warszawy, b. prezesa miejskiej spółki MPO i b. ministra skarbu w rządzie PO-PSL. Karpiński usłyszał zarzut przyjęcia prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm uczestniczących w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy.
 
Ziobro podkreślił, że "biznes śmieciowy" służył politykom, aby uzyskiwać bardzo duże łapówki kosztem mieszkańców miasta.
 
Jak zaznaczył, ktoś na łapówki musi się złożyć. "Warszawiacy płacą niemało za śmieci i mogą się teraz domyślać, jakie są przyczyny tak wysokich kosztów, jakie muszą ponosić za usługę samorządu, która powinna być uczciwie i rzetelnie świadczona bez dodatkowych nawisów mafijno-łapówkarskich" – powiedział.
 
Prokurator generalny zaznaczył, że "w tej zaawansowanej sprawie, prokuratura cały czas ujawnia nowe mechanizmy, które pozwoliły zorganizowanej grupie przestępczej, współkierowanej przez polityków wysokiej rangi, kiedyś członków rządu Donalda Tuska, wyprowadzać bardzo poważne kwoty na fundusz łapówkarski, a z drugiej strony, popełniać inne ciężkie przestępstwa włącznie ze zbrodniami vatowskimi".
 
Ziobro podkreślił, że wykrycie tego procederu to sukces prokuratury. Politycy Platformy Obywatelskiej – jak mówił – od pewnego czasu jednak "konsekwentnie atakowali prokuratorów prowadzących tę sprawę".
 
Minister przeprosił prokuratorów za te "niezasłużone przykrości" i podziękował za ich działanie. W jego ocenie władze Warszawy, jeśli podchodzą poważnie do swoich mieszkańców, również powinny im podziękować, a nie "czynić z nich tarcze do ostrzeliwania za to, że uczciwi prowadzą postępowanie karne".
 
"Myślę, że krytycy działań prokuratury ze strony Platformy Obywatelskiej tracą argumenty, kiedy już sąd drugiej instancji po zapoznaniu się z zebranym przez prokuraturę materiałem dowodowym uznał, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa kryminalnego, przestępstw korupcyjnych, zbrodni vatowskiej w ramach zorganizowanej grupy przestępczej" – powiedział prokurator generalny.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy