Reklama

Kraj

O. Żak i ks. Studnicki: sprawiedliwa ocena działań kard. Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych

Magdalena Gronek / PAP
Dodano: 07.03.2023
72303_7mar3
Share
Udostępnij
Ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej kard. Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych – zaznaczył koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak i kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

W związku z wyemitowanym 6 marca reportażem red. Marcina Gutowskiego z cyklu "Bielmo" dotyczącym działań kard. Karola Wojtyły z okresu, gdy był metropolitą krakowskim, biuro prasowe Episkopatu wydało we wtorek komunikat przekazany PAP.

Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży KEP o. Adam Żak i kierownik biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki zaznaczyli w komunikacie, że "dwie z zaprezentowanych spraw – ks. Surgenta i ks. Loranca – znane były już od kilku miesięcy opinii publicznej dzięki pracy dziennikarskiej red. Tomasza Krzyżaka i Piotra Litki, która oparta była w głównej mierze o analizę akt państwowych postępowań karnych dostępnych w archiwach IPN-u". Dodali, że "ustalenia te były już szeroko komentowane".

Zwrócili uwagę, że "sprawa ks. Sadusia została zaprezentowana nie na podstawie dochodzenia prokuratorskiego lub sądowego, ale akt służb bezpieczeństwa PRL-u". "Na podstawie źródeł zaprezentowanych w filmie nie sposób ustalić kwalifikacji czynów przypisywanych ks. Sadusiowi" – czytamy w komunikacie.

Zastrzegli, że "zgodnie z ówczesnym prawem kanonicznym, bezwzględną ochroną były objęte osoby poniżej 16. roku życia, a nie jak obecnie – od roku 2001 – poniżej 18. roku życia".

Podkreślił, że obecnie "mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy". "Wszystkim osobom, które przed laty zostały w ten sposób skrzywdzone przez duchownych, a do dziś noszą skutki doświadczonego zła, jako Kościół zapewniamy przyjęcie, wysłuchanie i wsparcie" – wskazał o. Żak i ks. Studnicki.

W ocenie duchownych, "ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych".

Szczegółowe informacje na temat ochrony dzieci i młodzieży dostępne są na stronie zgloskrzywde.pl.

Duchowni poinformowali, że są obecnie w czasie "trzydniowego szkolenia dla księży i sióstr zakonnych towarzyszących osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym, które poświęcone jest zagadnieniu nadużyć w sferze duchowej". 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy