Reklama

Kraj

Sekretarz stanu w KPRM: analizujemy możliwości karania za dezinformację

Agnieszka Ziemska / PAP
Dodano: 07.03.2023
72302_7mar2
Share
Udostępnij
Nie wiem, czy przyjmie to formę ustawy, ale analizowane są różne możliwości karania za dezinformację – powiedział we wtorek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, sekretarz stanu w KPRM Stanisław Żaryn.

Żaryn w RMF FM pytany był, czy rząd pracuje nad ustawą, która pozwoliłaby walczyć z dezinformacją, nie stwarzając zagrożeń dla wolności słowa. Jak zaznaczył, w jego biurze przygotowywane są różne analizy.

"Nie wiem, czy przyjmie to formę ustawy, ale rzeczywiście mogę powiedzieć, że analizowane są różne możliwości penalizowania takich działań informacyjnych" – powiedział sekretarz stanu.

Zapytany, czy za dezinformację powinno grozić więzienie, Żaryn odparł, że "były takie przypadki znane nam na Zachodzie, u naszych sojuszników". "Nie wiem, czy takie rozwiązanie będzie najlepsze, ale – jak mówię – rozważamy różne opcje" – powiedział.

Pełnomocnik rządu zaznaczył, że "jeżeli jakieś przepisy ustawowe byłyby wymyślane i opracowane, to właśnie w związku z identyfikowaniem ludzi, którzy celowo włączają się w kolportowanie czy wykorzystywanie kłamstwa do tego, żeby wykorzystać je przeciwko państwu polskiemu".

"Myślę, że do wakacji pewne założenia będą opracowane, zobaczymy co dalej" – dodał Żaryn.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy