Reklama

Kraj

Premier: deficyt budżetu w 2022 r. wyniósł 12,4 mld zł. Mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych

Grzegorz Bruszewski / PAP
Dodano: 06.03.2023
72256_44773376_44773372
Share
Udostępnij
Deficyt budżetu w 2022 r. wyniósł 12,4 miliardów złotych, a deficyt sektora finansów publicznych w 2022 r. wyniósł około 3 proc. PKB – poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych – zapewnił szef rządu.

Premier Morawiecki brał w poniedziałek udział w konferencji "Stabilne finanse publiczne w niestabilnych czasach", która odbyła się na PGE Narodowym w Warszawie.

"Dzisiaj wchodzimy (…) w kolejny okres z dobrymi perspektywami wzrostu gospodarczego" – powiedział szef polskiego rządu. Dodał, że jest to możliwe dzięki stabilnym finansom publicznym.

Morawiecki przypomniał, że deficyt zapisany w ustawie budżetowej na 2022 r. określono na poziomie 29,9 mld zł. "Mogę dzisiaj powiedzieć, że deficyt budżetowy za rok 2022 to 12,4 mld złotych, a więc znacząco lepszy niż przewidywali właściwie chyba wszyscy ekonomiści" – poinformował.

"Deficyt sektora finansów publicznych (za 2022 r. – PAP), który jeszcze nie jest do końca zweryfikowany, policzony przez Komisję Europejską, przez wszystkich analityków, będzie (wynosił – PAP) ok. 3 procent PKB, a więc także znacząco niższy niż jeszcze ten, który był prognozowany kilka miesięcy temu" – przekazał premier.

Morawiecki przypomniał, że w roku 2022 r. rząd wprowadził "ogromne programy wsparcia, które w roku 2022 r. dotarły do chyba wszystkich mieszkańców, poprzez obniżkę podatku VAT na wszystkie podstawowe artykuły żywnościowe do zera, obniżkę, którą utrzymujemy cały czas w roku 2023". Podkreślił, że rząd obniżył też VAT na paliwa, gaz, energię cieplną i elektryczną, oraz akcyzę. Jak wskazał, był to "wielki ubytek w finansach publicznych".

"A jednak wynik finansów publicznych, wynik deficytu budżetowego zaskoczył bardzo pozytywnie. Przecież jednocześnie w tym dużo lepszym wyniku sektora finansów publicznych i budżetu państwa zawiera się także cała seria dodatków osłonowych, wszystkich działań o charakterze wsparcia, tym którzy najbardziej potrzebowali tego w roku 2022" – powiedział szef rządu. "Mamy bardzo stabilną sytuację finansów publicznych i to trzeba podkreślić z całą mocą" – zapewnił premier.

Morawiecki zwrócił uwagę, że jakość zarządzania finansami publicznymi w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy przekłada się na życie wszystkich obywateli. Wsparcie – jak powiedział – było kierowane m.in. na politykę społeczną, możliwości zakupów uzbrojenia, na programy rozwojowe i infrastrukturalne, a także na służbę zdrowia.

"Neoliberalni politycy przez te wszystkie lata swoich rządów śpiewali, można rzec, że jest super, nie macie się czego czepiać – mówili do ówczesnej opozycji, Prawa i Sprawiedliwości. Skoro było tak super, to dlaczego w czasach rządów Platformy Obywatelskiej znowu mieliśmy trzeci, kolejny w III Rzeczypospolitej szczyt wzrostu bezrobocia do poziomu 14,4 proc.?" – pytał premier.

Zaznaczył, że ponad 2,3 mln ludzi pozostawało wówczas bez pracy, a setki tysięcy młodych ludzi musiało wyjeżdżać do pracy za granicę.

"Ta zmora III Rzeczypospolitej, ten upiór, który grasował przez te 25 lat, czyli bardzo wysokie bezrobocie, został przez nas zwalczony. Mamy drugie najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej i najniższe w historii III Rzeczypospolitej" – podkreślił szef rządu.

Morawiecki poruszył także temat wpływów do budżetu z podatku CIT oraz zmiany ich wysokości na przestrzeni ostatnich lat. "700 mln zł – o tyle wzrosła wartość podatku ściąganego od wszystkich firm w czasach rządów PO, to 2,3 proc. – praktycznie w granicach błędu statystycznego, to prawie zero. Przez osiem lat rządów wielkie firmy rozliczały się w rajach podatkowych (…), z którymi przystąpiliśmy do walki od pierwszych dni rządów PiS. To jest podstawa i główna przyczyna naszego gigantycznego sukcesu w tym zakresie" – powiedział szef rządu.

Jak dodał, wtedy "realnie podatek CIT gwałtownie spadał". "Tymczasem my przystąpiliśmy do gruntownej przebudowy całego systemu ściągania podatku od wielkich firm (…). Przyrost tego podatku na koniec tego roku to będzie 62,5 mld zł – o tyle rosną wpływy z podatku CIT w czasach rządów PiS" – powiedział premier.

"Jak popatrzymy na kwotę wyjściową, to jest wzrost o 190 proc., a ponieważ niektórzy ministrowie z MF mówią mi, że ta kwota osiągnie 100 mld zł w tym roku, to będzie to trzykrotny wzrost wobec roku 2015" – poinformował. "To jest gigantyczny wzrost" – ocenił.

Zgodnie z przedstawionymi danymi dzięki m.in. działaniom uszczelniającym system podatkowy dochody z budżetu państwa z tytułu podatków VAT, CIT i PIT wyniosą w 2023 ok. 512 mld.

"Aby uporządkować system finansów (…) przygotujemy ustawę, która pokaże konsolidację finansów publicznych w kolejnych okresach rozliczeniowych" – zapowiedział premier. Przekazał, że ustawa ta zostanie przygotowana przez Ministerstwo Finansów.

Premier wyraził opinię, że wszystkie fundusze pozabudżetowe, w tym fundusz obronności, mogą być częścią budżetu. "Czasami warto jest, aby wydatki na poszczególne rodzaje broni były finansowane z kredytu, a nie bezpośrednio z budżetu, ale wszystko pokażemy w takiej formie, aby maksymalnie duża część tych funduszy mogła być skonsolidowana w ramach budżetu" – oświadczył premier.

Poruszył też temat relacji długu do PKB. Zaznaczył, że jest możliwe jej obniżenie, tymczasem poprzednicy "gospodarowali tak źle", że – jak wskazał premier – nastąpił przyrost o 9 punktów procentowych.

"W czasach naszych rządów, mimo gigantycznych wydatków na ratowanie miejsc pracy w czasach pandemii, mimo ogromnych wydatków na tarczę antyinflacyjną, antyputinowską, nasz dług spadnie w relacji do PKB o dwa punkty procentowe lub więcej" – podkreślił premier.

Według niego w tym roku dług do PKB spadnie do poziomu 49-50 procent. "Obecne prognozy Komisji Europejskiej i nasze to jest około 50 procent. Ale już widziałem analizy, które pokazują spadek do 48 albo 49 procent" – powiedział.

Przypomniał przy tym, że średnia unijna to około 85 proc. do PKB. "A są kraje, które mają znacząco przekroczony dług publiczny do PKB. Znacząco przekroczone 100 proc. do PKB" – zaznaczył Morawiecki.

"Nie ma tutaj żadnych haczyków, nie ma żadnych specjalnych operacji. To są dane Komisji Europejskiej. To są dane agencji ratingowych. Gdyby były tutaj jakiekolwiek nieprawidłowości – gwarantuję wszystkim – one pierwsze, te agencje i instytucje podniosłyby czerwoną flagę i pierwsze machałyby nią w Polsce" – dodał premier.

Przygotowując ustawę budżetową na 2023 r. rząd założył, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) wyniesie na koniec tego roku 53,3 proc. PKB, a relacja państwowego długu publicznego do PKB 40,6 proc. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) założono na poziomie ok. 4,5 proc. PKB.

MF zaplanowało na 2023 r. dochody budżetu państwa w kwocie 604,7 mld zł, limit wydatków na poziomie 672,7 mld zł, co oznacza, że deficyt budżetu państwa nie przekroczy 68 mld zł. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy