Reklama

Kraj

Ociepa: wolność i solidarność muszą być znakiem rozpoznawczym Polski w świecie

PAP
Dodano: 04.03.2023
72205_4mar5
Share
Udostępnij
W naszym DNA jest gen wolności i solidarności, które powinny być naszymi busolami programowymi oraz znakiem rozpoznawczym Polski w świecie – mówił lider Stowarzyszenia OdNowa, wiceszef MON Marcin Ociepa w sobotę przedstawiając propozycje programowe.

W sobotę w Warszawie odbył się kongres programowy Stowarzyszenia OdNowa, którego gośćmi byli premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy: szef MON Mariusz Błaszczak, szef MKiDN Piotr Gliński oraz szef MAP Jacek Sasin.

Lider stowarzyszenia podczas wystąpienia podkreślał znaczenie myślenia strategicznego w polityce. "Nawet najbardziej genialne operacje, realizowane dziś i jutro nie będą niczego warte, jeśli nie biorą pod uwagę konsekwencji długoterminowych i szerszego kontekstu" – mówił.

"Naszą wizją strategiczną Polski jest wizja kraju wolności i solidarności" – podkreślał. "W naszym DNA jest gen wolności i solidarności. I to właśnie wolność i solidarność powinny być naszymi busolami programowymi oraz znakiem rozpoznawczym Polski w świecie" – stwierdził wiceszef MON.

Ociepa wskazał ponadto, że OdNowa wzmacnia Zjednoczoną Prawicę o inicjatywy skupione wokół czterech priorytetów: bezpieczeństwa, samorządności, młodego pokolenia oraz przedsiębiorczości.

W kontekście bezpieczeństwa wskazywał, że OdNowa postuluje utworzenie agencji ds. walki z dezinformacją.

Jak dodał, bezpieczeństwo to także konieczność "utrzymania kursu na rozbudowę polskiej armii i jej modernizacji". "Polski po prostu nie stać na mniejsza armię, jeśli chcemy zachować podmiotowość na arenie międzynarodowej" – mówił Ociepa.

Zaznaczy, że armia musi cieszyć się szacunkiem i wsparciem społecznym. Zapowiedział jednocześnie zainicjowanie powstawania w każdym województwie Społecznych Komitetów Wsparcia Sił Zbrojnych. Miałyby one zrzeszać lokalne autorytety ze świata nauki, kultury i biznesu, by "inicjować oddolne wydarzenia promujące historię, wiedzę o rozwoju oraz służbę w wojsku polskim".

Ociepa podkreślał ponadto konieczność wzmacniania polskiej polityki zagranicznej poprzez "uczynienie jej w jeszcze większym stopniu globalną, bałtycką i publiczną".

Wskazywał przy tym na konieczność utworzenia nowego formatu współpracy i koordynacji stanowisk przez państwa bałtyckie. "To jest utworzenie na wzór Bukareszteńskiej Dziewiątki, Gdańskiej Ósemki" – mówił.

Ociepa odnosząc się do samorządów podkreślał, że "administracja publiczna jest w Polsce jedna – dzieli się na rządową i samorządową, a obydwie mają służyć sile państwa i jego obywateli". W kontekście pandemii, uchodźców wojennych, czy dystrybucji węgla podkreślał, że wszędzie tam gdzie pojawiła się wola współpracy samorządów z rządem "wszędzie osiągnęliśmy efekt synergii".

Ociepa jednocześnie mówił o pomyśle programu "Jasne, że Polska", który zakłada organizacje w miastach małych i średnich cyklu roboczych konferencji rozwojowych, które – mówił Ociepa – zakończyć się mają przygotowaniem indywidualnych kart rozwoju. "Przygotowanych wspólnie przez przedstawicieli rządu i samorządu, wraz z harmonogramem i ścieżką finansowania inwestycji" – wskazał.

Lider OdNowy poinformował też o pomyśle utworzenia Krajowej Szkoły Administracji Samorządowej, która miałaby "kształcić w duchu służby państwu polskiemu kadr dla urzędów samorządowych".

Inną propozycją jest kompleksowy program wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne "Rozświetlamy Polskę".

Ociepa mówiąc o kwestiach gospodarczych podkreślał konieczność jej innowacyjności, klastrowości i budowania polskiej marki. Zaznaczył, że gospodarkę należy traktować priorytetowo, jeśli chcemy, by było nas stać na finansowanie programów inwestycyjnych, zbrojeniowych i społecznych, które realizuje rząd.

"Ogromny nacisk kładziemy na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości, szczególnie tej rodzimej i rodzinnej, która stanowi trwały fundament naszej gospodarki" – mówił.

"Wolność gospodarcza to jeden z przejawów tej wolności, który chcemy uczynić znakiem rozpoznawczym Polski w świecie" – dodał.

Ociepa mówił też, o utworzeniu organizacji młodzieżowej "Generacja OdNowy", która "jako siostrzane stowarzyszenie będzie stanowić ważny filar naszej działalności publicznej". "Nie może być mowy o myśleniu strategicznym, jeśli młodzi nie będą częścią tej zmiany, na której nam zależy. Potrzebujemy ich patriotyzmu, zapału, otwartych głów, kreatywności, przedsiębiorczości i głodu wiedzy" – mówił.

Ociepa podkreślał ponadto, że Polska potrzebuje silnego społeczeństwa obywatelskiego "odpornego m.in. na dezinformację nie tylko ze wschodu, ale i tę wewnętrzną autorstwa naszych oponentów". 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy