Reklama

Kraj

Premier: to co udało nam się do tej pory zrobić to jedynie część naszych wielkich planów

Rafał Białkowski, Longina Grzegórska-Szpyt, Karolina Kropiwiec / PAP
Dodano: 04.03.2023
72203_4mar3
Share
Udostępnij
Nie ulegajmy pokusie rozbicia, bo to prosta droga do porażki; Musimy śmiało patrzeć w przyszłość, bo to, co udało się do tej pory zrobić, to jedynie część wielkich planów prawicy – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu Stowarzyszenia OdNowa.

Premier wskazał, że "OdNowa to bardzo dobra nazwa dla ruchu politycznego, który stanowi nieodzowną część polskiej Zjednoczonej Prawicy, patriotycznej prawicy" i który "zerwał z tym wszystkim, co było niedobre w czasach III Rzeczypospolitej".

Podkreślił, że naprawa RP to "dzieło żmudne, trudne i wymagające wielu wysiłków i dłuższego czasu". "Dlatego musimy śmiało patrzeć w przyszłość, tworzyć plany, strategie dalszej naprawy Rzeczypospolitej, bo to, co udało się nam do tej pory zrobić, to dobry fundament na przyszłość, ale to jedynie część naszych wielkich planów" – powiedział szef rządu.

"Stać nas na to, żeby realizować Polskę naszych marzeń. Wielką Polskę naszych marzeń, mimo tych trudów, z którymi się mierzymy. Warto, żebyśmy szli razem, warto żebyśmy nie ulegali pokusie rozbicia, bo to prosta droga do porażki" – oświadczył.

Jak zaznaczył, w 2015 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński zdołał "doprowadzić do powstania Zjednoczonej Prawicy", bez czego w czasie "ogromnych turbulencji" i kryzysów obóz prawicy "nie dałby rady". Premier podkreślił, że tylko prawica zjednoczona może wygrać jesienne wybory parlamentarne. Choć – zastrzegł – wewnętrznie może się ona różnić; tu przywołał przykład "wielkiego namiotu" Ronalda Reagana w USA.

Premier podziękował szefowi stowarzyszenia OdNowa Marcinowi Ociepie – obecnie wiceszefowi MON – za przyczynienie się do "utrzymania jedności" prawicy w 2021 r. "To był kluczowy moment tej kadencji" – ocenił Morawiecki. OdNowa została założona przez polityków związanych w przeszłości z Porozumieniem Jarosława Gowina. Po dymisji Gowina i odejściu jego współpracowników z koalicji rządzącej, we wrześniu 2021 roku, Ociepa wraz z kilkorgiem posłów powołali stowarzyszenie lojalne wobec PiS.

Morawiecki ocenił, że realizowane obecnie "wzmocnienie przemysłu obronnego (…), dokonywanie w przyspieszonym tempie bezprecedensowych zakupów za granicą nie miałyby najmniejszych szans powodzenia, gdyby nie jeden podstawowy czynnik – naprawa finansów publicznych". Jak mówił: "Z trzydziestu kilku miliardów złotych budżetu na obronność w roku 2015 łącznie budżet na ten rok wyniesie blisko 100 mld zł, a wraz z budżetem przeznaczonym na zakupy uzbrojenia za granicą będzie to – w zależności od dostaw – 130 do 140 mld zł, a więc czterokrotne wzmocnienie budżetu". Jego zdaniem "cały przyrost wartości różnych zmiennych gospodarczych ma się nijak do tego wzrostu budżetu na bezpieczeństwo".

Podkreślił ponadto znaczenie dwukrotnej w ciągu roku wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce i rozmów "z kluczowymi partnerami z NATO z całego świata" w kontekście umacniania sojuszów; podziękował za jego pracę prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Morawiecki mówił ponadto, że rząd stara się "umacniać oderwanie, odcięcie się" od rosyjskiej "pępowiny", którą – w jego ocenie – "w czasach rządów PO wzmacniano". "Ropa w 100 proc. szła z Rosji. Teraz, od paru tygodni to jest 0, na początku tego roku było 10 proc., a konsekwentnie przez wiele lat realizowaliśmy plan zróżnicowania dostaw z różnych kierunków z całego świata i zmniejszenie i oderwanie się od zależności, od Rosji" – powiedział.

Premier mówił też o UE. "Od nowa patrzymy na to, co łączy nas ze zwykłymi Europejczykami, mnie z tymi elitami europejskimi w Brukseli, które patrzą na różne czasami rewolucje światopoglądowe jako na główny kierunek swoich działań" – zaznaczył. "Łączy nas pragnienie normalności, wbrew tym wszystkim aberracjom, które czasami są serwowane nam z Brukseli i z innych ośrodków neoliberalnych, jak zakazy jedzenia mięsa, jak różnego rodzaju spojrzenie na politykę klimatyczną, która urąga zdrowemu rozsądkowi, jest wbrew interesom Polski" – podkreślił.

Morawiecki powiedział, że rozumie, jak ważna jest ochrona środowiska – "Stąd ogromny nacisk na politykę energetyczną, dążącą do suwerenności, ale suwerenności opartej o odnawialne źródła energii i energetykę jądrową". "To najmądrzejszy miks, jaki możemy sobie wyobrazić" – ocenił.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy