Reklama

Kraj

Minister Niedzielski: Dziennie notujemy nieco poniżej 30 tys. zachorowań na grypę

Danuta Starzyńska-Rosiecka/PAP
Dodano: 03.03.2023
72195_44760619_44760603
Share
Udostępnij
W tej chwili notujemy dziennie nieco poniżej 30 tys. zachorowań na grypę – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż była na przełomie roku
Minister zdrowia Adam Niedzielski w piątek w TVP Info pytany był m.in. o aktualną sytuację epidemiczną w Polsce w kontekście liczby zachorowań na grypę.
 
"Rzeczywiście ten sezon jest absolutnie rekordowy, jeśli można tak powiedzieć, jeśli chodzi o liczbę zachorowani na grypę. W tej chwili u nas w Polsce już jest sytuacja zdecydowanie lepsza niż chociażby była na przełomie roku. W tej chwili notujemy nieco poniżej 30 tys. przypadków dziennie" – poinformował minister.
 
"To są takie liczby, które przypominają nam chociażby to, co się działo podczas fal pandemicznych w covidzie. Z drugiej strony widzimy, że na tę malejącą tendencję w grypie niestety nakłada się w tej chwili rosnąca tendencja, jeśli chodzi o zachorowania covidowe. W tej chwili mamy – co prawda ta liczba jeszcze nie robi takiego wrażenia, bo przyzwyczailiśmy się do większych liczb (…) – 3,2 tys. dziś był wynik. To jest w stosunku do poprzedniego tygodnia o mniej więcej 20 proc. więcej, ale chce tu powiedzieć, ze to tempo wzrostu spada, a ta liczba w porównaniu choćby z liczba zachorowań na grypę nie robi jeszcze wielkiego wrażenia" – powiedział Niedzielski.
 
Poinformował, że z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest obecnie około 2,5 tys. osób. "To jest liczba mniejsza niż była w ciągu letniej fali, wtedy też mieliśmy taką zwiększoną liczbę zachorowań, ale w naszej ocenie tutaj absolutnie nie dojdziemy do poziomu, który sobie wyznaczyliśmy, jako taki prób alertowy – ok. 5 tys. hospitalizacji" – wskazał. "Nie ma szans, by go osiągnąć" – ocenił.
 
Podał, że jeśli chodzi o grypę to resort monitoruje hospitalizacje przede wszystkim na poziomie szpitali pediatrycznych. "W tej chwili w skali kraju mamy niewiele ponad 300 hospitalizacji dzieci. To nie jest duża liczba. Wydaje się, że z punktu widzenia wydolności systemu opieki zdrowotnej wszystko jest pod kontrolą" – zapewnił szef MZ.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy