Reklama

Kraj

Rzecznik MSZ po zniszczeniu fresku “Cud nad Wisłą”: potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi

Wiktoria Nicałek/PAP
Dodano: 28.02.2023
71994_44733256_44733255
Share
Udostępnij
Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim; dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi – podkreślił we wtorek rzecznik MSZ Łukasz Jasina, odnosząc się do zamalowania fresku "Cud nad Wisłą".
Rzecznik MSZ odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych. "Potępiamy niszczenie polskiego dziedzictwa kulturowego na Białorusi przez łukaszenkowski reżim. Dziedzictwo to stanowi integralną część historii Białorusi. Jego niszczenie jest niegodne i niezgodne z zasadami cywilizowanego świata" – napisał na Twitterze rzecznik MSZ.
 
W kościele katolickim w miejscowości Soły w obwodzie grodzieńskim, na zachodzie Białorusi, zamalowano na polecenie władz fresk "Cud nad Wisłą" – informuje we wtorek niezależny portal Zerkalo.io.
 
Fresk, zamalowany w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, wcześniej został skrytykowany w białoruskiej państwowej telewizji. Dziennikarka Ksenia Lebiediewa oceniła w programie wyemitowanym w grudniu, że dzieło podżega do "nienawiści na tle narodowościowym i religijnym".
 
Serwis Katolik.info podał, że fresk już raz był zamalowany w przeszłości – w czasach sowieckich. Po upadku ZSRR znajdujące się przy ołtarzu dzieło odrestaurowano i ponownie poświęcono.
 
"Tak już było za czasów komunistów, ale później dzieło, przedstawiające bitwę, w której rosyjską agresję powstrzymała polska armia, nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się bolszewickiego ateistycznego reżimu, odrestaurowano" – napisał portal Katolik.info. Serwis opublikował zdjęcia ze świątyni: https://tinyurl.com/mvm7jadx.
 
Fresk w kościele w Sołach powstał wkrótce po Bitwie Warszawskiej z 1920 roku
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy