Reklama

Kraj

PK: koniec przesłuchania Włodzimierza K. na dzisiaj, we wtorek kontynuacja i decyzja co do środków zapobiegawczych

Marta Stańczyk/PAP
Dodano: 27.02.2023
71975_44725326_44722831
Share
Udostępnij
Koniec przesłuchania Włodzimierza K. na dzisiaj, we wtorek kontynuacja i decyzja co do środków zapobiegawczych – przekazał PAP w poniedziałek po godzinie 19 rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński.
Włodzimierz Karpiński (zgadza się na podawanie nazwiska i publikację wizerunku), sekretarz m.st. Warszawy, były minister skarbu w rządzie PO oraz były prezes miejskiej spółki – MPO – został zatrzymany na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach w śledztwie dotyczącym m.in. korupcji i powoływania się na wpływy.
 
Karpiński został dowieziony przez CBA do siedziby śląskiego wydziału PK wczesnym popołudniem. Rzecznik Prokuratury Krajowej poinformował PAP po godzinie 19, że zakończyło się przesłuchanie Włodzimierza K. "We wtorek kontynuacja i decyzja co do środków zapobiegawczych" – dodał.
 
"Włodzimierzowi Karpińskiemu postawiono jeden zarzut, klient złożył szerokie wyjaśnienia, w których opisał swój udział w procesie osiągnięcia przez miasto stołeczne Warszawa oszczędności w tytułu zagospodarowania strumienia odpadów w wysokości 300 mln złotych. Zaprzeczył, by wyraził kiedykolwiek zgodę, by pan Rafał Baniak powoływał się na wpływy w związku z pozycja WK i nie ma wiedzy, by do tego kiedykolwiek doszło" – skomentował PAP pełnomocnik zatrzymanego mecenas Michał Królikowski.
 
Na krótko przed przesłuchaniem Karpińskiego reprezentujący go mec. Michał Królikowski oświadczył w rozmowie z PAP, że jego klient "na tym etapie wyraża zdziwienie stawianymi zarzutami". Przekazał też, że jego klient zgadza się na podawanie nazwiska i publikowanie wizerunku.
 
Karpiński został zatrzymany śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany b. wiceminister skarbu Rafał Baniak, a także Artur P., Wojciech S. oraz Waldemar K. Były wiceminister skarbu oraz dwaj przedsiębiorcy są podejrzani o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie.
 
Baniak usłyszał w śląskim wydziale PK zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Decyzją sądu on i dwaj przedsiębiorcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Jak informował jego pełnomocnik, były wiceminister nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.
 
Po zatrzymaniu Włodzimierza Karpińskiego przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, jak również posłowie Solidarnej Polski zażądali zwołania nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. Radni PiS złożyli już w tej sprawie wniosek. Przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska przekazała PAP, że "nadzwyczajna sesja Rady Warszawy odbędzie się w ustawowym terminie", tzn. w ciagu siedmiu dni.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy