Reklama

Kraj

Gliński: Ukraina broni całej cywilizacji

Piotr Doczekalski / PAP
Dodano: 23.02.2023
71903_23lu7
Share
Udostępnij
Ukraina broni nie tylko siebie, broni Polski, Europy i całej cywilizacji – powiedział w czwartek podczas wystąpienia w trakcie koncertu „Solidarni z Ukrainą” w pierwszą rocznicę agresji Rosji na ten kraj, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Koncert „Solidarni z Ukrainą”, upamiętniający rocznicę agresji Rosji na Ukrainę, odbywa się w Teatrze Wielkim Oprze Narodowej w Warszawie.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że rok temu był ostatni dobry wieczór na Ukrainie. „Kilkanaście godzin później Rosja zaatakowała wolne, niepodlegle państwo ukraińskie. Zaatakowała Ukrainę, bo chciała zniszczyć ten kraj; zniszczyć naród ukraiński, zniszczyć ukraińską kulturę” – mówił Gliński.

Wicepremier podkreślił, że Ukraińcy stanęli w obronie swojej niepodległości, godności i kultury. „Nie zgodzili się na zło. Wolna wspólnota, wolni obywatele byli gotowi poświęcić swoje życie, aby obronić wartości podstawowe – niepodległość swojej wspólnoty” – mówił Gliński.

Dodał, że wartości, o które walczą Ukraińcy, są wspólne dla całego kręgu cywilizacji zachodniej. „Ukraina broni nie tylko siebie, broni Polski, Europy, Ukraina broni całej cywilizacji. I dlatego wszyscy wolni ludzie są razem z Ukrainą” – mówił wicepremier.

Gliński powiedział, że Polacy byli, są i będą solidarni z Ukrainą. „Dzisiejszy wieczór jest wyrazem hołdu złożonego poległym, ale też wyrazem podziwy dla obrońców Ukrainy i podziękowaniem dla wszystkich, którzy są z Ukrainą solidarni” – mówił Gliński. Dodał, że wieczorny koncert jest też podziękowaniem dla Polaków i całego polskiego państwa za pomoc dla Ukrainy.

W koncercie uczestniczą m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy