Reklama

Kraj

IMGW znów ostrzega przed silnym wiatrem prawie w całym kraju

Luiza Łuniewska / PAP
Dodano: 20.02.2023
71792_20l1
Share
Udostępnij
Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem w całym kraju. Najsilniej wiać ma nad morzem. Na Wybrzeżu prędkość wiatru może wynieść nawet 95 km/h.

Ostrzeżenia obowiązują do wtorku w niemal całej Polsce z wyjątkiem terenów górskich.

Alerty drugiego stopnia przed silnym wiatrem zostały wydane dla północnych powiatów województw zachodniopomorskiego i pomorskiego. W tych miejscach IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 95 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z poniedziałku na wtorek.

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą wszystkich województw (z wyjątkiem południowych powiatów podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego). W tych regionach synoptycy prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Dodatkowo IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed roztopami. Ostrzeżenia dotyczą powiatów w południowych częściach woj. śląskiego i małopolskiego. W tych miejscach prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy