Reklama

Kraj

Szef MON: będziemy konsekwentnie rozbudowywali zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe

Edyta Roś, Mikołaj Małecki/PAP
Dodano: 20.02.2023
71776_44664779_44664761
Share
Udostępnij
System Patriot i system Narew stanowią ważny argument, jeżeli chodzi o odstraszanie; będziemy oba systemy konsekwentnie rozbudowywali i wzmacniali; będziemy rozbudowywali zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe – podkreślił w poniedziałek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
W poniedziałek na warszawskim Bemowie szef MON będzie obserwował szkolenie 18. pułku przeciwlotniczego z 18. Dywizji Zmechanizowanej na sprzęcie "Mała Narew" – przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów rakietowych krótkiego zasięgu.
 
"Kolejne ćwiczenia, kolejny sprzęt, tym razem jest to sprzęt, który pochodzi, jeśli chodzi o wyrzutnie i rakiety z Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o stacje radiolokacyjne i ciężarówki, na których posadowione są wyrzutnie, z Polski. A więc mamy kolejny przykład współpracy polskiego przemysłu zbrojeniowego z przemysłem państwa NATO-wskiego, tym razem Wielkiej Brytanii" – powiedział Błaszczak na porannym briefingu prasowym.
 
"Jesteśmy zdeterminowani, żeby w jak najkrótszym czasie Wojsko Polskie uzyskało zdolność bojową, zdolność do tego, żeby kolejna warstwa wielowarstwowej obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej była gotowa do tego, żeby chronić niebo nad Polską" – dodał minister.
 
Według niego, "mamy do czynienia z przełomem, jeżeli chodzi o zdolności w tej dziedzinie". "Wcześniej Wojsko Polskie dysponowało systemami postsowieckimi; są to systemy stare, systemy, które nie odpowiadają wymaganiom dzisiejszego pola walki" – ocenił Błaszczak.
 
Jego zdaniem, system Patriot plus system Narew stanowią bardzo ważny argument, jeżeli chodzi o odstraszanie. "Będziemy oba systemy konsekwentnie rozbudowywali i wzmacniali; będziemy konsekwentnie rozbudowywali zdolności przeciwlotnicze i przeciwrakietowe" – zapewnił minister.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy