Reklama

Kraj

RCB wysyła alert ostrzegający przed silnym wiatrem

Aleksandra Kuźniar/PAP
Dodano: 17.02.2023
71742_44650981_44650961
Share
Udostępnij
W nocy z piątku na sobotę i w sobotę będzie wiał silny wiatr – ostrzega w piątek po południu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w alercie rozsyłanym do mieszkańców całego kraju. Przypomina w nim również m.in. o możliwych przerwach w dostawie prądu oraz o tym, by unikać otwartych przestrzeni.
RCB poinformowało w piątek, że prognozy wskazują, że wiatr będzie wiał ze średnią prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, a na wybrzeżu do 125 km/h. "Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę" – podało RCB.
 
W związku z tym, uruchomiony został SMS-owy system ostrzegania o zagrożeniu tzw. Alert RCB.
 
Do mieszkańców całego kraju wysyłany jest sms o treści: "Uwaga! W nocy i jutro (17/18.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".
 
RCB przypomniało też, by pamiętaj, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami; zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe; nie zatrzymywać się pod drzewami, zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz; przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii, gdyż wiatr może uszkodzić linie energetyczne oraz uważać podczas jazdy samochodem, ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, a przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
 
"O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" – podkreśliło RCB.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy