Reklama

Kraj

Bp Kamiński do chorych: ofiarujcie swoje cierpienie za Kościół, ojczyznę i ustanie wojny na Ukrainie

Magdalena Gronek/PAP
Dodano: 12.02.2023
71626_44606570_44606563
Share
Udostępnij
Ofiarujcie swoje cierpienie za Kościół, ojczyznę i świat, szczególnie proście o ustanie wojny na Ukrainie – powiedział w niedzielę przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa służby zdrowia bp Romuald Kamiński.
W ramach obchodów 31. Światowego Dnia Chorego, przewodniczący zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa służby zdrowia bp Romuald Kamiński celebrował w niedzielę mszę św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.
 
W homilii powiedział, że "uciążliwość wyjątkowej kruchości i słabości człowieka może być dla niego zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem". "Pomagajmy sobie wzajemnie tak, aby zawsze wybierać błogosławieństwo" – wskazał hierarcha.
 
Za papieżem Franciszkiem przyznał, że choroba "może stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie".
 
"Powinniśmy uczyć się stylu życia od Boga, który jest bliskością, współczuciem i czułością" – powiedział bp Kamiński. Jako punkt odniesienia w trosce o bliźniego wskazał przykład miłosiernego Samarytanina w Biblii, który rezygnował ze swoich planów, aby przyjść z pomocą napadniętemu przez zbójców.
 
"Dzięki posłudze kapłanów, pracy personelu służby zdrowia i opieki społecznej, zaangażowaniu członków rodzin i wolontariuszy, każdego dnia, w każdej części świata, dobro przeciwstawia się złu" – powiedział bp Kamiński.
 
Podkreślił znacznie, tych, którzy pełnią podobną posługę przy chorych w ich domach rodzinnych. "Miejmy wobec nich ogromny szacunek. Nie są to zawodowi specjaliści, ale latami trwają przy swoich bliskich, spełniając wszystkie konieczne posługi. Są prawie anonimowi, nie mają pretensji, że czasami jest bardzo ciężko i niewdzięcznie, ale nie sposób wyobrazić codziennego życia starszych i źle się mających w naszych domach" – powiedział bp Kamiński.
 
Przewodniczący zespołu KEP ds. duszpasterstwa służby zdrowia prosił chorych, by swoje cierpienie ofiarowali Bogu w intencji Kościoła, ojczyzny i świata.
 
"Proszę szczególnie, abyście upraszali łaski o ustanie wojny na Ukrainie – i nie tylko" – mówił bp Kamiński. Zastrzegł, że "najpierw jednak muszą nawrócić się serca wielu". "O to wszyscy błagajmy Boga" – zaapelował.
 
Duchowny zwrócił uwagę, że w Polsce "najbardziej doskwiera brak zgody i szacunku dla ładu moralnego i Bożych zasad życia". "Przez dobre wykorzystanie cierpienia możemy w tych sprawach wiele odmienić. Nie może zmarnować się żaden trud i sposobność trwania na modlitwie. (…) Wszyscy was potrzebują, jako szczególnych apostołów Jezusa" – mówił zwracając się do chorych przewodniczący zespołu KEP ds. duszpasterstwa służby zdrowia
 
Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 r. przez papieża Jana Pawła II a obchodzony jest, co roku 11 lutego w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy