Reklama

Kraj

CBA kontroluje oświadczenia majątkowe europosła Radosława Sikorskiego

Aleksander Główczewski, Agnieszka Ziemska / PAP
Dodano: 10.02.2023
71571_10lu5
Share
Udostępnij
Departament Postępowań Kontrolnych CBA rozpoczął kontrolę oświadczeń majątkowych posła do Parlamentu Europejskiego Radosława Sikorskiego – poinformował PAP zespół prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Kontrola ma się zakończyć w maju.

Zespół prasowy CBA przekazał, że funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych CBA od piątku prowadzą kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych przez Radosława Sikorskiego w latach 2019-2022 w związku z wykonywaniem przez niego mandatu posła do PE.

Biuro podało, że zakończenie kontroli planowane jest na 10 maja br. Postępowanie, zgodnie z ustawą o CBA, może zostać jednak przedłużone o kolejne 6 miesięcy.

W czwartek polskie media opisywały doniesienia holenderskiej gazety "NRC", która napisała, że europoseł PO Radosław Sikorski otrzymuje od Zjednoczonych Emiratów Arabskich 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas. "Konferencja została utworzona przez Emiraty nieco ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą +miękkiej siły+" – czytamy. Rozmówcy liberalnej holenderskiej gazety twierdzą, że zachowanie Radosława Sikorskiego "podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia".

Do publikacji odniósł się w czwartek sam Sikorski, publikując list, który – jak poinformował – skierował do redaktora naczelnego "NRC". Europoseł i były szef MSZ oraz MON podkreślił w piśmie, że "jest zaskoczony tonem i treścią artykułu prasowego na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum". Jak zaznaczył, jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w PE.

Radosław Sikorski wskazał, że został poproszony o dołączenie do Rady Doradczej Forum w 2017 roku – a więc na dwa lata przed wyborem do PE. "Dlatego uważam za niesprawiedliwe i niewłaściwe łączenie tej prestiżowej roli z moją działalnością posła do PE. Oświadczam niniejszym, że na moje głosowania w PE w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna" – podkreślił Sikorski. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy