Reklama

Kraj

Premier: w nowej perspektywie finansowej do Polski wpłynęło już 5 mld zł

Adrian Reszczyński / PAP
Dodano: 08.02.2023
71512_8lu6
Share
Udostępnij
W nowej unijnej perspektywie finansowej do Polski wpłynęło już ok. 5 mld zł – poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy, impuls na rzecz nowej odbudowy, lepszej przyszłości Polski – dodał.

"Otwierając dzisiaj tę nową perspektywę finansową, jednocześnie symbolicznie dokonujemy nowego otwarcia w rozwoju Polski (…) Nowe środki dla Polski są już aktywne, już wpływają do Polski – pierwsze zaliczki. Konkretnie wpłynęło już około 5 mld zł" – powiedział w środę szef rządu, podczas uroczystej inauguracji perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 w Polsce, która odbywała się na Zamku Królewskim w Warszawie

Premier wyjaśnił, że z tej kwoty 3 mld zł wpłynęło na różne programy centralne i około 2 mld zł na programy regionalne. "Środki unijne cały czas szerokim strumieniem płyną do Polski. Jest to duży sukces negocjacyjny naszego rządu" – dodał.

Mateusz Morawiecki przypomniał, ze Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności, czyli funduszu, który pozwala szybciej i w bardziej zrównoważony sposób rozwijać się Polsce. "Dla nas ten aspekt rozwoju jest szalenie ważny. To dla nas znak firmowy naszej polityki społecznej, polityki gospodarczej" – przekazał.

"Nigdy nie było wcześniej, za poprzednich rządów nigdy, tak wielkiego udziału w inwestycjach publicznych – drogowych, infrastrukturalnych, służba zdrowia, edukacja – udziału środków budżetu centralnego, jak dzisiaj" – stwierdził.

Dodał, że Polska przestaje być dzisiaj "rezerwuarem taniej siły roboczej". "To, co Polska cierpiała, niestety, ten model rozwoju dyfuzyjno-polaryzacyjny przez 20-25 lat, pierwszych lat naszej historii po upadku komunizmu. Dzisiaj rozwijamy się dużo, dużo bardziej równomiernie i ogromna w tym również zasługa środków unijnych i środków budżetu centralnego" – ocenił.

Jak wskazał szef rządu, Polska jest europejskim hubem pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy, a także strategicznym partnerem dla wielu krajów europejskich i państw NATO.

"Dzięki polityce naszego rządu, gospodarka Polski wchodzi na poziom najlepiej rozwiniętych gospodarek europejskich. Wzrost PKB jest jednym z najszybszych w Unii Europejskiej. Jak porównamy ostatni kwartał przed Covidem, czyli powiedzmy IV kwartał 2019 roku i ostatni kwartał minionego roku, to jesteśmy w czołówce krajów europejskich, w absolutnej szpicy krajów europejskich, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, w czasie, w którym na Europę spadły wszystkie nieszczęścia: najpierw pandemia, potem inflacja, wysokie ceny surowców energetycznych, wreszcie wojna za naszą wschodnią granicą" – powiedział.

Morawiecki podkreślił, że dodatkowy "zastrzyk finansowy" środków unijnych zostanie wykorzystany pod kątem realizacji różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych. "Chcemy zapewnić wyższy i zrównoważony standard rozwoju cywilizacyjnego. Chcemy więcej energii odnawialnej, czystej energii, dzięki której nie będziemy musieli palić drogiego, kolumbijskiego węgla – bo nie palimy już rosyjskiego węgla – dzięki, któremu nie będziemy musieli używać drogiego, katarskiego, amerykańskiego czy norweskiego gazu i innych bardzo drogich dzisiaj węglowodorów z ropą naftową na czele" – wskazał.

Szef rządu podkreślił, że w nowej perspektywie finansowej środki unijne będą przeznaczane na projekty środowiskowego, nowe technologie i na coraz lepiej płatne miejsca pracy.

"Polska sprawiedliwa, nowoczesna, przyjazna do życia i innowacyjna, odporna na kryzysy i niezależna gospodarczo – taką ojczyznę budujemy" – podkreślił Mateusz Morawiecki dodając, że unijne środki z nowej perspektywy są kolejnym impulsem rozwojowym – impulsem na rzecz nowej odbudowy, lepszej przyszłości.

Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że "polityka społeczno-gospodarcza rządu PiS, która polega na zrównoważonym rozwoju, wpartym również środkami unijnymi jest najbardziej sprawiedliwą, najlepszą polityką dla Polski".

Szef rządu nawiązał też do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej, przypominając, że są to pieniądze na łagodzenie negatywnych skutków gwałtownej zmiany polityki energetycznej w szczególności na transformację regionów węglowych. "Tym wsparciem obejmujemy nie tylko woj. śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie, ale także kolejne województwa: małopolskie i łódzkie" – wymienił.

Fundusz Spójności został ustanowiony w 1994 r. i udostępnia środki na projekty z zakresu ochrony środowiska oraz na projekty w ramach sieci transeuropejskich w tych państwach członkowskich, których dochód narodowy brutto na mieszkańca nie sięga 90 proc. średniej unijnej. W latach 2014-2020 Polska w ramach Funduszu otrzymała środki o wysokości 23 207,9 mln euro.

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji jest instrumentem finansowym w ramach polityki spójności służącym zapewnieniu wsparcia obszarom borykającym się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Fundusz ten ma ułatwić wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy