Reklama

Kraj

Premier: zwrot polskiej polityki zagranicznej wobec Kremla w 2008 r. był wielkim błędem Tuska

PAP
Dodano: 08.02.2023
71507_8lu1
Share
Udostępnij
Zwrot polskiej polityki zagranicznej wobec Kremla w 2008 roku był wielkim błędem szefa PO Donalda Tuska; nie pierwszym i nie ostatnim, kolejne popełniał już w Brukseli. Polska zasługuje na prawdę – podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

"Elementarne zaufanie wobec Rosji? Odmrożenie stosunków? Poprawa wzajemnych relacji?" – napisał premier w środę na Twitterze. Podkreślił, że zwrot polskiej polityki zagranicznej wobec Kremla w roku 2008 był wielkim błędem szefa PO Donalda Tuska. "Nie pierwszym i nie ostatnim. Kolejne popełniał już w Brukseli. Polska zasługuje na prawdę, odwagi" – dodał szef rządu.

Premier Morawiecki do wpisu załączył filmik z wypowiedziami Tuska po jego wizycie w Moskwie 8 lutego 2008 roku. "Jestem pod dużym wrażeniem też tego drugiego spotkania z panem wicepremierem Dmitrijem Miedwiediewem. Miałem poczucie, że rozmawiam z politykiem o podobnych standardach, temperamencie, sposobie widzenia świata i rzeczywistości. W kilku sprawach możemy coś ciekawego razem osiągnąć" – powiedział Tusk.

"Ta najważniejsza rozmowa z prezydentem Putinem pokazała, że deklaracje ze strony przywódców rosyjskich o gotowości do poprawiania stosunków rosyjsko-polskich nie są pustymi deklaracjami" – mówił wóczas Tusk.

"Udało nam się wzajemnie wysłać sygnały z Moskwy i z Warszawy, że może być lepiej, i że natychmiast podjęliśmy pierwsze kroki" – podkreślił Tusk.

Słychać też, jak Tusk mówi, że "będzie pożytek z tego odmrożenia dotychczasowych relacji". "Aby, ten dialog polsko-rosyjski niezależnie od napięcia w życiu politycznym Rosji między niektórymi politykami, żeby ten dialog toczył się jak najlepiej, jak najintensywniej" – podkreślił Tusk.

"To znaczy, że najważniejszą rzecz uzyskaliśmy – elementarne zaufanie" – dodał.

Na koniec filmiku pokazane jest zdjęcie Tuska i prezydenta Rosji Władimira Putina jak ściskają sobie dłonie. Na zdjęciu widnieje napis: "Tusk w Moskwie 8 lutego 2008".

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy