Reklama

Kraj

Komendant główny PSP: spod gruzów w Turcji wydobyto 13-letnią dziewczynkę; to 9. osoba ocalona

PAP
Dodano: 08.02.2023
71496_44571758_44571755
Share
Udostępnij
Strażakom w Turcji udało się wydobyć spod gruzów kolejną, 9. już żywą osobę – 13-letnią dziewczynkę – poinformował w środę nad ranem komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak. Nasza grupa cały czas w akcji – dodał.
"5.51 czasu lokalnego 9. osoba żywa wydobyta (dziewczynka lat 13). Nasza grupa cały czas w akcji. Kolejna bardzo dobra informacja. Brawo" – przekazał Bartkowiak za pośrednictwem Twittera.
 
We wtorek przed północą Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że strażakom udało się wydobyć spod gruzów kolejne pięć żywych osób – 17-latkę i 4-osobową rodzinę; wówczas było 8 uratowanych.
 
Rzecznik KG PSP bryg. Karol Kierzkowski przekazał w nocy, że pod gruzami zlokalizowano jeszcze kilka osób, ratownicy starają się do nich dotrzeć. Dodał, że w ramach polskiej grupy HUSAR Poland, we wtorek do godziny 24.00 czasu polskiego (lokalnie 2.00) pracowały cztery zespoły – Alfa, Bravo, Charlie, Delta, każdy po 15 ratowników.
 
Polska grupa poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu.
 
Po godz. 15 komendant główny PSP poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszą osobę, a przed godz. 18 – kolejną. Po godz. 19.00 komendant przekazał na Twitterze, że uratowano trzecią osobę.
 
Polska grupa HUSAR Poland w Turcji wylądowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Tworzy ją 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. Z grupą pojechało pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników medycznych).
 
Trzęsienie ziemi o sile 7,8 w skali Richtera wstrząsnęło w poniedziałek wczesnym rankiem obszarem na pograniczu Turcji i Syrii. Kolejne wstrząsy o sile 7,5 stopnia wystąpiły ponownie na tym samym obszarze w południe. Zginęło ponad 7800 ludzi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy