Reklama

Kraj

Premier: Polska jest gotowa wziąć współodpowiedzialność za kształtowanie nowego ładu światowego

Mikołaj Małecki, Rafał Białkowski/PAP
Dodano: 06.02.2023
71459_44556070_44556055
Share
Udostępnij
Polska jest gotowa wziąć współodpowiedzialność za kształtowanie nowego ładu światowego, w którym nie będzie miejsca dla rosyjskiego imperializmu; odbudowa Ukrainy jest warunkiem koniecznym bezpieczeństwa całej Europy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
W poniedziałek premier wziął udział w Konferencji Warszawskiej poświęconej polskiemu wsparciu dla Ukrainy. "Żeby wygrać wojnę z Rosją musimy zbudować kompletnie nową architekturę bezpieczeństwa w wymiarze politycznym, gospodarczym – w szczególności energetycznym – i geopolitycznym. Odbudowa gospodarcza Ukrainy jest warunkiem koniecznym bezpieczeństwa całej Europy" – zadeklarował szef rządu.
 
"Ukraina jest dziś twierdzą wolności Europy, a inwestycja w jej umocnienie, to obowiązek w kategoriach moralnych, ale także w twardych kategoriach Realpolitik. Polska jest gotowa wziąć na siebie współodpowiedzialność za kształtowanie nowego ładu światowego. Polska jest gotowa, by stać się jednym z kluczowych ogniw postimperialnej Europy. Nie wystarczy pokonać Rosję, trzeba jeszcze zbudować świat, w którym rosyjski imperializm i kolonializm, rosyjska dominacja, nie znajdą dla siebie miejsce" – mówił Morawiecki.
 
Premier dodał, że rok wojny pokazał, iż "ukraiński Dawid potrafi postawić się rosyjskiemu Goliatowi". "Od lat mówi się, że historia Zachodu dobiega zachodu i musi on ustąpić miejsca innymi cywilizacjom; Ukraina udowadnia, że od wyroków historii można się odwołać – teraz czas na państwa wolnego świata, a zwłaszcza Europy Zachodniej" – apelował Morawiecki.
 
"Prawda jest taka, że nie mamy wyboru – albo sami zdobędziemy się na wysiłek, którego wymaga uniezależnienie, albo za wolność będziemy płacić krwią. W mitologii greckiej sen jest bratem śmierci; trzy dekady drzemki Zachodu zbliżyły nas do końca naszej historii – bomby spadające na Kijów sprawiły, że wolny świat się wybudził, oby na dobre" – dodał szef rządu.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy