Reklama

Kraj

Premier: robimy wszystko, żeby wybory były sprawiedliwe i transparentne; chcemy je oddać obywatelom

Grzegorz Bruszewski/PAP
Dodano: 04.02.2023
71383_44546666_44546605
Share
Udostępnij
Robimy wszystko, żeby tegoroczne wybory były jak najbardziej sprawiedliwe i transparentne. W ten sposób chcemy naprawdę wybory oddać obywatelom – mówi premier Mateusz Morawiecki w podcaście opublikowanym w mediach społecznościowych.
Morawiecki podkreślił, że nowelizacja Kodeksu wyborczego, którą w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm, służy temu, aby system wyborczy w Polsce był bardziej sprawiedliwy i demokratyczny. "Przede wszystkim chodzi o zwiększenie liczby lokali wyborczych – wedle aktualnych szacunków o około sześć tysięcy" – zaznaczył. "To pozwoli gęsto pokryć całą Polskę siecią lokali wyborczych i uczynić te wybory najbardziej dostępnymi, a przez to najbardziej demokratycznymi wyborami od 1989 roku" – dodał.
 
"Mniejsze obwody, bezpłatny transport do wybranych, trudniej dostępnych lokali wyborczych – to tylko część przepisów zaadresowanych w szczególności do mieszkańców wsi i małych miast, a także do osób starszych, chorych i osób z niepełnosprawnościami" – wyliczał szef rządu. Jak zauważył, propozycje zmian to nie tylko realizacja godnościowej polityki państwa, ale i gwarancja większej partycypacji obywateli w życiu publicznych i społecznym.
 
Morawiecki powołując się na dane wskazał, że "Polska znajduje się wśród tych krajów, które mają jedną z najmniejszych ilości lokali wyborczych w stosunku do liczby obywali". Jak dodał, więcej ich jest m.in. w Danii, Hiszpanii, Niemczech, ale też w Bułgarii.
 
"Głosy sprzeciwu, które tak ochoczo podnoszą posłowie Platformy Obywatelskiej, wynikają chyba z tego, że oni cały czas o Polsce myślą z perspektywy mieszkańca metropolii. Tymczasem Polska to nie tylko Warszawa i Trójmiasto, Polska to wszystkie gminy i powiaty – od morza do Tatr, od Hajnówki po Żary" – podkreślił premier.
 
Przywołał też stwierdzenie, że "wybory to święto demokracji". "Ale chyba ciężko jest świętować, kiedy nie można wziąć udziału w przyjęciu, prawda?" – zaznaczył. "Jeśli ktokolwiek się boi, że to może wieś zadecydować o wyniku wyborów, to może niech zacznie tych ludzi mieszkających na wsi, rolników i nie tylko, przekonywać i coś im zaproponować" – dodał. "Dostęp do lokali powinien być naprawdę równy" – wskazał. "Od kiedy ułatwienie udziału w wyborach jest zamachem na demokrację?" – pytał szef rządu.
 
Morawiecki odniósł się także do stawianego przez polityków opozycji zarzutu, że zmiana Kodeksu wyborczego w roku wyborczym to nadużycie. "Pan Donald Tusk bardzo szybko zapomniał o tym, że w 2011 roku na 10 miesięcy przed wyborami sami przegłosowali zmiany w prawie wyborczym. Mamy wszyscy rozumieć, że wtedy to się nie liczyło? Dodam, że ówczesne zmiany miały dużo bardziej ustrojowy charakter, a w szczególności mogły bardzo istotnie zaważyć na wynikach wyborów do Senatu" – podkreślił premier.
 
"Chciałbym zapewnić, że robimy wszystko, żeby tegoroczne wybory były jak najbardziej sprawiedliwe i transparentne. W ten sposób chcemy naprawdę wybory oddać obywatelom" – zapewnił Morawiecki. "Rzetelne, uczciwe, transparentne wybory to takie wybory, które nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości, kto na kogo głosował, stąd też jestem gorącym zwolennikiem, aby w każdym lokalu wyborczym były kamery i aby urny były przezroczyste, żeby nie było żadnych, najmniejszych podejrzeń" – mówił szef rządu.
 
Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu wyborczego zakłada m.in., że wójt gminy wiejskiej lub wiejsko–miejskiej ma zapewniać bezpłatny przewóz pasażerski w postaci transportu publicznego jeżeli w gminie tej "nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy lub jeżeli najbliższy przystanek komunikacyjny funkcjonującego transportu zbiorowego oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego". Po zmianach stały obwód do głosowania ma obejmować od 200 mieszkańców (a nie jak obecnie od 500) do 4 tys. mieszkańców. Zmiany te mają prowadzić, zdaniem autorów zmian, do zwiększenie frekwencji w wyborach oraz zwiększyć liczbę lokali wyborczych i ich dostępność.
 
Zmiany w Kodeksie wyborczym, które weszły w życie w 2011 r., za rządów koalicji PO-PSL, wprowadziły m.in. wybór senatorów w jednomandatowych okręgach wyborczych, głosowanie korespondencyjne dla Polaków przebywających za granicą oraz możliwość dwudniowego głosowania. Przed tymi zmianami okręgi wyborcze do Senatu były wielomandatowe i wybierano w nich od 2 do 4 senatorów.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy