Reklama

Kraj

Z. Ziobro: rozszerzamy działanie systemu dozoru elektronicznego

Aleksandra Kuźniar, Bartłomiej Figaj, Marta Stańczyk / PAP
Dodano: 31.01.2023
71302_31st11
Share
Udostępnij
Wobec sprawców drobniejszych przestępstw rozszerzamy działanie systemu dozoru elektronicznego – poinformował we wtorek minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

We wtorek w siedzibie Biura Dozoru Elektronicznego Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie odbyła się konferencja prasowa "Oszczędne i nowoczesne rozwiązania dla więziennictwa. System Dozoru Elektronicznego". W jej trakcie minister sprawiedliwości prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że po latach bojów zaostrzone zostało prawo karne dla najgroźniejszych przestępców i bandytów.

"Chodzi o sprawców zabójstw, ciężkich pobić, gwałtów oraz osób działających w ramach zorganizowanych, mafijnych grup przestępczych. Ale walka z przestępczością, walka o bezpieczeństwo Polaków to nie tylko zaostrzanie kar, ale to też działania w innych dziedzinach" – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Zaznaczył, że do walki z przestępczością Ministerstwo Sprawiedliwości podchodzi w sposób elastyczny. "Widzimy na horyzoncie nie tylko zagrożenia związane z najbardziej brutalną przestępczością, której szczególnie wiele uwagi poświęcamy. Ale przestępstwa dopuszczają się też osoby, które w swojej drodze życiowej popełnili jakiś błąd i ich przestępstwa nie należą do najcięższego gatunku. Wszelkie względy przemawiają za tym, aby nie zamykać ich za murami, ale aby stworzyć im możliwość odbywania kary w ramach tzw. więzienia elektronicznego, które daje szansę na to, aby osoby mogły pracować w określonych warunkach nadanych przez sąd, ale jednocześnie realnie odczuwały dolegliwość związaną z pozbawieniem wolności" – tłumaczył Zbigniew Ziobro.

Dodał, że wobec sprawców drobniejszych przestępstw rozszerzone zostanie działanie Systemu Dozoru Elektronicznego (SDE), który jest jednym z trzech najlepiej rozbudowanych systemów w krajach Unii Europejskiej. "Konkurujemy tutaj jak równy z równym z Francją i Wielką Brytanią. I można powiedzieć, że odnosimy sukcesy" – podkreślił.

Wskazał też, że aby mogło mieć to miejsce konieczne były ważne decyzje m.in. o rozszerzeniu prawnych możliwości zastosowania tego więzienia elektronicznego wobec określonych sprawców. "Rozszerzyliśmy katalog osób, które mogą podlegać tego rodzaju rygorom do sprawców skazanych na kary do półtora roku pozbawienia wolności. Wcześniej był to niższy pułap, ale też stworzyliśmy możliwość, by takie kary były orzekane wobec osób, które zostały skazane na karę nie dłuższą niż trzy lata i zostały im do obycia jeszcze pół roku pozbawienia wolności" – powiedział minister sprawiedliwości prokurator generalny.

Zaznaczył, że obecnie w ramach kary dozoru elektronicznego – "cyberwięzienia" odbywa w Polsce karę blisko 10 tysięcy skazanych. Zbigniew Ziobro ocenił również, że system ten przynosi efekty i będzie się rozwijał. "Daje możliwość resocjalizacji, możliwość naprawy krzywdy, która została wyrządzona przestępstwem, a z drugiej strony umożliwia tym osobom rozwój osobisty, pracę, naukę. To są zalety tego nowoczesnego systemu" – dodał.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Woś przypomniał, że w ubiegłym roku 18 tys. osób zostało objętych Systemem Dozoru Elektronicznego oraz, że w 2015 r. orzekano dziennie średnio 4 kary związane z SDE. "Obecnie jest to 1,4–1,5 tys. każdego miesiąca. Tylko w ubiegłym roku 18 tys. osób zostało objętych Systemem Dozoru Elektronicznego" – powiedział.

Wskazał, że od 1 stycznia tego roku 10 tys. osób dziennie ma możliwość odbywania kary w ramach SDE, a odbywający karę w systemie sami łożą na swoje utrzymanie. "Przecież ci osadzeni sami się utrzymują i żywią" – oznajmił Michał Woś.

Natomiast dyrektor biura SDE gen. Paweł Nasiłowski w trakcie konferencji dokonał prezentacji działania systemu. Zaznaczył też, że efektywność i skuteczność polskiego systemu jest w tej chwili najwyższa w Europie. "Sięga 93 procent, a w niektórych kwartałach 88 procent. Maksymalnie notowane jest średnio 10 procent niepowodzeń. Na wszystkich 100 procent skierowanych kar tylko do 10 procent nie ukończy kary w systemie" – powiedział gen. Paweł Nasiłowski.

Podkreślił, że na jednego funkcjonariusza średnio w jednostkach penitencjarnych przypada 2,5 osoby skazanej, a w dozorze elektronicznym 18 osób. "Proszę mieć świadomość tej ogromnej oszczędności" – powiedział dyrektor biura SDE.

Podał też, że z zakończonych bilansów wynika, że średni koszt przypadający na jednego skazanego w dozorze elektronicznym na miesiąc wynosi 800 zł, a średni miesięczny koszt pobytu skazanego w jednostce penitencjarnej to 4150 zł.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy