Reklama

Kraj

Minister zdrowia: 750 mln zł na wsparcie ratownictwa medycznego

Katarzyna Herbut / PAP
Dodano: 27.01.2023
71232_27st7
Share
Udostępnij
Ogłaszamy konkurs, który jest elementem reformy infrastruktury ochrony zdrowia. Od profesjonalnej pomocy na SOR zależy życie i zdrowie pacjentów – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Przeznaczono na ten cel 750 mln zł. Wnioski można składać od 27 lutego br.

Szef MZ na konferencji prasowej powiedział, że ogłoszony konkurs na dofinansowanie ratownictwa medycznego domyka system bezpośredniego reformowania SOR-ów.

"Ogłoszony dziś konkurs to element reformy infrastruktury ochrony zdrowia. Od profesjonalnej pomocy na SOR zależy życie i zdrowie pacjentów. Dlatego SOR musi być nie tylko sprawnie zarządzany, ale też perfekcyjnie urządzony" – powiedział Niedzielski.

Program wsparcia ratownictwa medycznego ma na celu modernizację i doposażenie SOR-ów i współpracujących z nimi pracowni diagnostycznych. Na ten cel przeznaczono 750 mln zł.

"750 mln zł to jest suma, którą wydatkujemy konkursie. Od 2 mln do 15 mln może otrzymać szpitalny oddział ratunkowy" – sprecyzował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej.

Minister Niedzielski zwrócił uwagę, że oprócz działań bezpośrednich, ukierunkowanych na szpitalne oddziały ratunkowe, wykonano działania optymalizacyjne.

"Mieliśmy do czynienia z pewnym zjawiskiem nadmiarowego wystawiania skierowań na SOR-y z podstawowej opieki zdrowotnej, cofnęliśmy tę możliwość. W tej chwili jest tylko możliwość kierowania na odpowiednie oddziały szpitalne" – dodał.

Przypomniał też o możliwości skorzystania z Telefonicznej Platformy Pierwszego Kontaktu – 800-137-200.

Resort przekazał, że o dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się placówki, które w dniu ogłoszenia konkursu udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym. Do konkursu mogą przystąpić także placówki, które do 31 grudnia 2021 r. zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wymieniony zakres świadczeń.

Minimalna wartość projektu w konkursie to 2 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania jednego wniosku wynosi do 15 mln zł.

Wnioski będzie można składać od 27 lutego 2023 r. (od godz. 10.00). Ich nabór potrwa do 31 marca 2023 r.

Obecny na konferencji przewodniczący rady ds. ochrony zdrowia przy prezydencie RP, prof. Piotr Czauderna przekazał, że 20-30 proc. polskich SOR-ów ma szansę skorzystać z dofinansowania z Funduszu Medycznego. Podkreślił, że konkurs obejmie także pracownie diagnostyczne. "Ma to ogromne znaczenie, bo szybsze rozpoznanie to szybsze leczenie" – podsumował.

Minister Niedzielski na konferencji pytany był również o to, czy resort zdrowia ma dane o liczbie dzieci ukraińskich urodzonych po 24 lutego 2022 r., czyli od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, i na co mogą one liczyć ze strony Polski w zakresie ochrony zdrowia.

"Wiemy, ile dzieci się urodziło. Ta liczba jest bardzo duża – to jest ponad 3700 urodzin od 24 lutego poprzedniego roku. (…) Obywatele Ukrainy w Polsce mogą liczyć na bezpieczną przystań" – odpowiedział. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy