Reklama

Kraj

Rzeczkowska: polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne

Ewa Wesołowska / PAP
Dodano: 14.01.2023
70852_14st2
Share
Udostępnij
Polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne z uwagi na silne fundamenty – wskazała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska, komentując wyniki opublikowanego w piątek wieczorem ratingu agencji Fitch.

Minister wskazała, że agencja Fitch jako pierwsza w tym roku dokonała przeglądu ratingu Polski i kolejny raz utrzymała wysoką ocenę ratingową, podkreślając zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy i niski poziom długu publicznego.

Agencja podkreśliła również – jak zauważyła minister – że starania Polski o dywersyfikację źródeł dostaw energii oznaczają niewielkie ryzyko zakłóceń w dostawach energii tej i przyszłej zimy. "W opinii Agencji polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne z uwagi na silne fundamenty" – oceniła.

Według Rzeczkowskiej w bieżącym roku oczekiwane jest spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, ale pozostanie ono dodatnie. Oczekiwana jest także jego poprawa w 2024 r. Inflacja natomiast po osiągnięciu szczytu w I kwartale powinna stopniowo spadać, zbliżając się do poziomu jednocyfrowego pod koniec bieżącego roku. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy