Reklama

Kraj

Szef BBN: dla prezydenta najważniejszym aspektem jest kwestia bezpieczeństwa RP

Marcin Jabłoński, Jakub Borowski / PAP
Dodano: 09.01.2023
70738_9st6
Share
Udostępnij
Dla prezydenta Andrzeja Dudy najważniejszym aspektem jest kwestia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej oraz zdolności posiadanych przez Siły Zbrojne RP – poinformował w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera po spotkaniu prezydenta, premiera i ministrów w BBN.

W poniedziałkowym – trwającym ok. trzech godzin – spotkaniu w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szefowie MON, MSWiA, BBN, Sztabu Generalnego oraz szefowie służb specjalnych – Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Spotkanie zorganizowane na wniosek prezydenta poświęcone było omówieniu aktualnej sytuacji bezpieczeństwa Polski oraz polityki sojuszniczej związanej z wojną na Ukrainie.

Szef BBN poinformował, że spotkanie "dotyczyło polityki bezpieczeństwa, sytuacji bezpieczeństwa Polski w kontekście wojny na terytorium Ukrainy".

"W trakcie spotkania omówione zostały wszystkie przedsięwzięcia, które będą realizowane w najbliższym czasie w sposób planowy w zakresie polityki sojuszniczej, jak ćwiczenia, lub spodziewana polityka RP wobec zbliżającego się w bieżącym roku szczytu NATO, ale również wszystkie te działania, które związane są z przygotowaniem do tego szczytu" – powiedział w oświadczeniu dla dziennikarzy Siewiera.

Jak dodał omawiane były także kwestie pomocy dla Ukrainy i wsparcia dla tego kraju, którego "Polska do tej pory udzielała, jako jeden z liderów wśród państw zachodnich, i wsparcia, które będziemy udzielać w dalszym ciągu".

Siewiera podkreślił, że dla prezydenta "najważniejszym aspektem pozostaje kwestia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, (…) i zdolności posiadanych przez Siły Zbrojne RP".

O tym, że na poniedziałkowe popołudnie prezydent zaprosił premiera oraz ministrów na spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Siewiera informował w poniedziałek rano. "Prezydent będzie chciał omówić aktualną sytuację bezpieczeństwa oraz politykę sojuszniczą związaną z wojną na Ukrainie" – napisał wtedy szef BBN na Twitterze.

Po godz. 17 prezydencka kancelaria poinformowała o rozpoczęciu tego spotkania. "Omawiana jest sytuacja bezpieczeństwa i polityka sojusznicza związana z wojną na Ukrainie" – napisano na Twitterze kancelarii.

Narady w BBN z udziałem prezydenta, premiera oraz kluczowych ministrów w związku z rosyjską agresją na Ukrainę odbywają od jej początku w lutym 2022 roku. Poza sytuacją na Ukrainie narady poświęcone były również m.in. bezpieczeństwu energetycznemu czy odbudowie Ukrainy po wojnie. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy