Reklama

Kraj

IMGW: Nowy Rok z rekordowymi temperaturami

Marek Szczepanik / PAP
Dodano: 01.01.2023
70528_1st10
Share
Udostępnij
Pierwszego stycznia 2023 roku, o godzinie 3.20 na punkcie pomiarowym w Głuchołazach odnotowano rekordową temperaturę 18,7 stopnia Celsjusza – powiedziała PAP Anna Woźniak z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. W Warszawie pobity został rekord dla stycznia dla całej Polski – 18,9 st. C.

Jak powiedziała PAP Anna Woźniak w pierwszym dniu 2023 roku zostały pobite rekordy temperatur dla tego stycznia. W Głuchołazach (opolskie) po godzinie 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia Celsjusza. Rekord ciepła w ciągu dnia został pobity w Warszawie, gdzie po południu na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 stopnia.

"Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj na Okęciu mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord jeżeli chodzi o temperaturę maksymalną w styczniu" – powiedziała Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Jak wyjaśniła PAP synoptyk IMGW-PIB, rekordowe temperatury zawdzięczamy napływowi ciepła z południowego-zachodu.

"W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że obecny nad Polską układ baryczny +zaciągnął+ do nas porcję powietrza zwrotnikowego znad Hiszpanii. Już jutro przemieści się ona na wschód. W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia będzie jeszcze stosunkowo ciepło, z przeplatanką rozpogodzeń i deszczu. Na weekend od północnego wschodu może już wrócić do nas prawdziwa zima z opadami deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu, choć na tę chwilę nie są to jeszcze prognozy z dużym stopniem prawdopodobieństwa.

W niedzielę nad ranem wysokie temperatury odnotowano także w Słubicach i Legnicy, gdzie temperatura powietrza o 4 rano wynosiła 16,9 stopni Celsjusza. Z kolei w Krakowie o tej godzinie termometry pokazały 3,6 stopnia – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy