Reklama

Kraj

Rzecznik MZ o fali zachorowań na grypę i RSV: sytuacja się stabilizuje

Karolina Kropiwiec / PAP
Dodano: 29.12.2022
70462_29gr9
Share
Udostępnij
Sytuacja stabilizuje się z lekką tendencją spadkową, której służy okres świąteczno-noworoczny i przerwa w szkołach – powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do fali zachorowań na grypę i RSV.

W Ministerstwie Zdrowia odbył się w czwartek sztab kryzysowy, który zbiera się cyklicznie od początku epidemii COVID-19.

Rzecznik MZ w wypowiedzi dla mediów przekazał, że tematem czwartkowego spotkania była sytuacja związana z zachorowaniami na grypę i RSV.

Wskazał, że najnowszy raport o stanie epidemiologicznym pojawi się w najbliższy poniedziałek.

"Już dziś możemy powiedzieć, że sytuacja stabilizuje się z lekką tendencją spadkową" – powiedział Andrusiewicz.

Zastrzegł przy tym, że mniejsza liczba zachorowań może wynikać z okresu świąteczno-noworocznego i przerwy w szkołach.

"Pamiętajmy bowiem, że schorzenia grypowe, RSV często swój początek biorą od zakażeń dzieci. Jeżeli patrzymy w tej chwili na zapadalność na grypę, to jest ona największa właśnie u dzieci" – podkreślił rzecznik MZ.

Poinformował, że w ubiegłym tygodniu zakażonych wirusem RSV było 1700 małych dzieci.

Zwrócił uwagę, że w okresie świątecznym obserwowany jest także spadek liczby zajętych łóżek szpitalnych.

"Jeżeli na koniec zeszłego tygodnia mówiliśmy o zajętości łóżek szpitalnych na poziomie około 70 proc.,(…) to dzisiaj w skali kraju możemy mówić o zajętości 60 proc. łóżek" – poinformował Andrusiewicz.

Jak dodał, resort chce, by na przełomie przyszłego i kolejnego tygodnia do podstawowej opieki zdrowotnej trafiały testy, które mają wykrywać wirusy.

"Jesteśmy w tej chwili w ramach wypracowywania procedury zaopatrzenia podstawowej opieki zdrowotnej w testy różnicujące zakażenie wirusami grypy A i B, RSV i COVID-19. W tej chwili tym tematem będzie się zajmowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ponieważ będzie to normalne świadczenie dostępne w POZ" – powiedział rzecznik.

Podkreślił, że testy będą bezpłatne. "My jesteśmy od tego, żeby w te testy zaopatrzyć, od testowania jest podstawowa opieka zdrowotna" – zaznaczył Andrusiewicz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy