Reklama

Kraj

Minister Buda: polityka mieszkaniowa i wsparcie firm w związku z wojną – to główne działania resortu w 2022 r.

PAP
Dodano: 29.12.2022
70460_29gr7
Share
Udostępnij
Polityka mieszkaniowa, rozwiązania deregulacyjne dla przedsiębiorców i wspieranie ich w związku z agresją Rosji na Ukrainę – to główne obszary działań Ministerstwa Rozwoju i Technologii w 2022 r. – poinformował w czwartek szef resortu Waldemar Buda.

Podczas konferencji prasowej szef MRiT podsumował działania resortu w 2022 r. Wskazał, że koncentrowały się one wokół trzech obszarów: ułatwienia dla firm, m.in. zmiany deregulacyjne, wsparcie związane z konsekwencjami wojny i wzrostem kosztów prowadzenia działalności oraz polityka mieszkaniowa.

W kontekście rozwiązań związanych z konsekwencjami wojny Buda wymienił wprowadzenie maksymalnego pułapu ceny energii elektrycznej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz wsparcie dla firm energochłonnych. Jak powiedział, pierwsza transza dla 92 firm zużywających bardzo dużo prądu została wypłacona wczesną jesienią – było to 800 mln zł.

"Przygotowujemy drugi program i tutaj mam bardzo dobrą informację, bo mamy notyfikację Komisji Europejskiej – musieliśmy tutaj zabiegać o indywidualną zgodę(…). Jest przygotowany program, który jest kierowany na Radę Ministrów" – powiedział. Dodał, że na początku roku będą realizowane pierwsze nabory przez NFOŚiGW i pierwsze wypłaty. Do przemysłu energochłonnego trafi 5 mld zł.

Minister poinformował, że obywatele Ukrainy założyli w Polsce 10,2 tys. nowych firm. Ponadto udzielono 4,8 tys. konsultacji w Diia.Business Warsaw, czyli centrum wsparcia dla przedsiębiorców z Ukrainy.

Wśród najważniejszych zmian w prawie, opracowanych z myślą o przedsiębiorcach, Buda wyliczył tzw. ustawę deregulacyjną, która zmienia 40 ustaw; ustawę antyzatorową; ustawę o fundacji rodzinnej. Wskazał też na wprowadzenie ułatwień dla MŚP w dostępie do zamówień publicznych i waloryzacji wynagrodzeń w ramach zamówień publicznych. Zapowiedział, że w ciągu kilku miesięcy będzie funkcjonował Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego.

Trzeci obszar działań resortu to polityka mieszkaniowa. "Dostałem zadanie od premiera Mateusza Morawieckiego, by politykę mieszkaniową zbudować na nowo. Kilka działań już podjęliśmy i kilka jest przed nami" – powiedział szef MRiT.

Jako najważniejsze rozwiązanie minister Buda wskazał program Pierwsze Mieszkanie, czyli Bezpieczny kredyt 2 proc. i konto mieszkaniowe. "To jest coś, co rewolucjonizuje rynek mieszkaniowy dla młodego człowieka, który chce nabyć mieszkanie, coś, co stwarza nadzieję na mieszkanie przy obecnych kosztach, przy obecnej zdolności kredytowej. To jest nadzieja młodych na przyszłość, realizację swoich marzeń o własnym kącie" – podkreślił Buda.

Wspomniał też o zmianach, które zmierzają do uproszczenia procedury budowy domów jednorodzinnych. Jak ocenił, program "Dom bez formalności", czyli budowa domów do 70 mkw. bez pozwolenia, sprawdził się. "Mamy dzisiaj ponad 1 100 tego typu inwestycji i 22 500 pobrań darmowych projektów domów do 70 mkw." – przekazał Buda.

Wiceminister rozwoju Piotr Uściński dodał, że przygotowywane są kolejne zmiany w prawie, które "będą procedowane w najbliższych tygodniach czy miesiącach". Chodzi o umożliwienie wznoszenia domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę o większym metrażu, powyżej 70 mkw.

W 2022 r. wprowadzono też program Mieszkanie bez wkładu własnego, czyli gwarancję BGK wkładu własnego i spłatę części gwarantowanego kredytu w przypadku powiększenia się rodziny o kolejne dziecko. Jak poinformował Buda, do tej pory udzielono 127 kredytów na kwotę ok. 36,6 mln zł. W przyszłym roku wejdą w życie zmiany w programie, które m.in. umożliwią skorzystanie z tzw. spłat rodzinnych osobom, które mają wkład własny.

W 2023 r. – jak zapowiedziało kierownictwa resortu – ma być wprowadzona reforma planowania przestrzennego. W pierwszym kwartale 2023 roku do Sejmu ma trafić projekt ustawy w tej sprawie – przepisy mają usprawnić uchwalanie planów miejscowych przez gminy. Ponadto trwają prace nad projektem ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne. Rozwiązanie ma zwiększyć dostępność mieszkań i umożliwić wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych.

Przyszły rok to też cyfryzacja procesu budowlanego (1 stycznia 2023 r. ruszy Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego) i dopłaty do instalacji fotowoltaicznych dla spółdzielni wspólnot mieszkaniowych.

"W styczniu ogłosimy dwa pakiety, które będą uzupełniały całą politykę mieszkaniową. Jest kilka elementów do ucywilizowania" – powiedział.

Wyjaśnił, że pierwszy pakiet jest związany z tzw. patodeweloperką; chodzi o warunki techniczne budowy mieszkań. "Znamy przykłady mieszkań +okno w okno+, niedoświetlonych, w których sąsiedzi słyszą się wzajemnie (…). Te wszystkie rzeczy musimy wyeliminować" – oznajmił Buda.

"Drugi pakiet dotyczy funduszy inwestycyjnych, które masowo wykupują mieszkania, najmu okazjonalnego i pustostanów" – dodał.

"Za nami dużo, ale przed nami również gorący okres" – podsumował minister rozwoju.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy